هماهنگی سعودی و اردن در مسئله فلسطین

هماهنگی سعودی و اردن در مسئله فلسطین

«همکاری اسلامی» بر تعهد خود برای پایان دادن به اشغالگری تأکید کرد
چهارشنبه, 12 مه, 2021 - 09:00
نیروهای پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی (AFP)

سعودی در نشست سازمان همکاری اسلامی بر مخالفت و محکومیت قاطع خود با تخلیهٔ اجباری خانه‌های فلسطینی‌ها در قدس شرقی تأکید کرد.

از سوی دیگر، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی و ایمن صفدی وزیر امور خارجه و مهاجران اردن، روز سه شنبه در یک تماس تلفنی به منظور هماهنگی مواضع دو کشور در مورد مسائل عربی و در راس آنها مسئله فلسطین گفت و گو کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، وزرای خارجه سعودی و اردن در این تماس تلفنی که در ادامه رایزنی‌ها و هماهنگی‌ها انجام شد بر تقویت روابط تاریخی دو کشور و همکاری در زمینه‌های مختلف تأکید کردند.

در همین راستا، صالح السحیبانی نمایندهٔ دائمی سعودی در سازمان همکاری اسلامی، برنامه‌های اسرائیل در تخلیهٔ اجباری خانه‌های فلسطینی‌ها و اشغال آن‌ها را محکوم کرد و این اقدامات خودسرانهٔ را نقض قوانین بین‌المللی دانست.

السحیبانی در نشست مجازی سازمان همکاری اسلامی گفت: حمایت مستمر سعودی از فلسطین برخاسته از ایمان و باور این کشور مبنی بر اهمیت آرمان عادلانهٔ فلسطین و ضرورت اتحاد جامعهٔ جهانی برای پایان دادن به این درگیری‌های درازمدت، و دستیابی فلسطینی‌ها به حقوق قانونی خود در برپایی دولت مستقل به پایتختی قدس است.

وی ادامه که سعودی این اقدامات اسرائیل را تهدیدی جدی علیه فرصت‌های صلح در منطقه می‌داند.

السحیبانی نسبت به موضع ثابت و تغییرناپذیر سعودی در حمایت از قضیهٔ فلسطین در مجامع بین‌المللی از جمله شورای امنیت، و مقابله با اقدامات رژیم اشغالگر علیه امنیت و صلح جهانی تأکید کرد.

وی افزود: سعودی در همین رابطه نسبت به حمایت کامل خود از ملت فلسطین و قضیهٔ عادلانه و حقوق قانونی آن و از هر تلاشی برای دستیابی ملت فلسطین به حقوق قانونی خود از جمله برپایی دولت مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس، طبق مصوبات بین‌المللی و طرح صلح عربی تأکید می‌کند.

سعودی همچنین از جامعهٔ جهانی خواست اسرائیل را برای توقف نقض حقوق فلسطینی‌ها تحت فشار قرار داده، و با اعطای حقوق قانونی ملت رنج‌دیدهٔ فلسطین عدالت را در مورد آن‌ها اجرا کنند.

نشست سازمان همکاری اسلامی روز گذشته، به ریاست نیجر، رئیس دوره فعلی شورای وزیران وزیران خارجه کشورهای اسلامی عضو این سازمان برگزار شد و حملات اسرائیل علیه سرزمین‌های عربی اشغالی به ویژه در شهر قدس شریف را بررسی کرد.

در ادامه، یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، در سخنرانی خود، قدس شریف را بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین فلسطین که از سال ۱۹۶۷ اشغال شده، دانست.

وی بار دیگر تعهد این سازمان را در دفاع از حقوق مردم فلسطین در آن و ادامه کار برای پایان دادن به اشغال اسرائیل و تجسم حاکمیت دولت فلسطین و پایتخت آن قدس شریف مطرح کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای