حمله حوثی‌ها به سعودی خنثی شد.. شورای امنیت خواستار آتش‌بس فوری شد

حمله حوثی‌ها به سعودی خنثی شد.. شورای امنیت خواستار آتش‌بس فوری شد

جمعه, 14 مه, 2021 - 00:15

نیروهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، در سحرگاه عید سعید فطر، اقدام پهپادی و موشکی خصمانه از سوی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران علیه سعودی را رهگیری و خنثی کردند.

نیروهای ائتلاف اظهار کردند که در این حمله هشت پهپاد و سه موشک بالستیک حوثی رهگیری و منهدم شدند.

در همین رابطه، سازمان همکاری اسلامی اقدامات خصمانه شبه نظامیان تروریستی حوثی را محکوم کرد. یوسف العثیمین دبیرکل سازمان، هوشیاری و حرفه ای بودن نیروهای ائتلاف در واکنش سریع به اقدامات دشمنانه حوثی‌ها را ستود.

وی ابراز کرد که ادامه پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین بمب‌گذاری شده به سمت غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی را جنایت جنگی و سرپیچی آشکار از قوانین، ضوابط و توافق‌نامه‌های بین‌المللی است.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه بحرین اقدام خصمانه شبه نظامیان حوثی را محکوم کرد و گفت: این حملات با هدف تضعیف امنیت و ثبات سعودی صورت می‌گیرد.

منامه ضمن اعلام همبستگی با سعودی، از جامعه بین‌المللی خواسته‌است اقدامات تروریستی را نقض قوانین و موازین بین‌المللی قلمداد کند.

در همین راستا، شورای امنیت، به اتفاق آراء، توقف فوری حملات در یمن به ویژه در مأرب را خواستار شد. مارتین گریفیث فرستاده سازمان ملل به یمن در جلسه این شورا از تشدید درگیری‌ها در مأرب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن درخواست آتش‌بس فوری در یمن تأکید کرد که تنها یک راه حل سیاسی و آتش‌بس پایدار می‌تواند به جنگ شش ساله پایان دهد.

۱۵ عضو شورای امنیت نیز با تأکید بر حمایت خود از گریفیث که پس از انتصاب به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی به زودی از سمت فعلی‌اش برکنار خواهد شد، گفتند: امیدواریم حوثی‌ها به زودی با او دیدار کنند.

واشینگتن نیز تأکید کرده‌است که حوثی‌های مورد حمایت ایران، با عدم دیدار با فرستاده سازمان ملل، برای حل‌وفصل بحران یمن، فرصتی مهم را برای پیشبرد صلح از بین بردند.

گریفیث در شورای امنیت از اینکه با بالا گرفتن تنش‌ها در مأرب، طرف‌ها در یمن از رسیدن به توافق دور شدند و همچنین از نبود روندی سیاسی که امید یمنی‌ها نسبت به پایان قریب‌الوقوع درگیری‌ها را از بین برد، ابراز تاسف کرد.

فرستاده سازمان ملل به یمن اظهار کرد: از این بابت نگران هستم که حمله مأرب این رویکرد را (به عاملان آن) بدهد که می‌توان در این جنگ از راه نظامی پیروز شد اما این حمله نظامی هرگز به این جنگ به شکل کامل پایان نخواهد داد و تنها موجب آغاز دورهای جدیدی از خشونت و تنش خواهد شد.

او افزود: در هفته‌های آینده با طرف‌ها برای پایان دادن به مذاکرات دربارهٔ توافقی که به درگیری‌ها پایان داده و راه‌حلی برای مشکلات شدید انسانی ایجاد کرده و روند سیاسی را بازگرداند، تلاش خواهم کرد.

وی افزود: امیدوارم که این طرف‌ها نیز عزم سیاسی خود را برای حرکت در این مسیر نشان دهند و اگر لازم شد، شخصاً برای نشستی جهت تعیین مسیر رو به جلو فراخوان خواهم داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای