«اجلاس پاریس» جهت تأمین ۱۰۰ میلیارد دلار برای آفریقا آغاز شد

 «اجلاس پاریس» جهت تأمین ۱۰۰ میلیارد دلار برای آفریقا آغاز شد

ولیعهد سعودی به همراه رهبران و سران کشورها و دولت‌ها شرکت کرد
سه شنبه, 18 مه, 2021 - 23:00
امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته در حال گفت و گو با وزیر امور خارجه سعودی در حاشیه اجلاس سران آفریقا (واس)

در میانه تکاپوی جهانی بزرگ و حضور روسا و مدیران موسسات مالی منطقه ای و بین‌المللی و مقامات ارشد در گروه‌های «هفت» و «بیست»، اجلاس سران فرانسه و آفریقا دیروز به دعوت امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، برای کمک به قاره فقیر آفریقا، در پاریس آغاز به کار کرد.

هدف کلی که این رهبران را بر آن داشت تا شخصاً در آن حضور یابند یا از راه دور شرکت کنند، مانند مشارکت شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، صدراعظم آلمان، نخست وزیران کانادا، ژاپن و هلند و معاون نخست‌وزیر چین کمک به قاره آفریقا در بازگرداندن بهبود و رونق اقتصادی است.

رئیس‌جمهور مکرون در سخنان خود به اهداف برگزاری اشاره کرد و افزود: دو هدف اصلی وجود؛ هدف اول یافتن منابع مالی جدید برای اقتصاد آفریقا و دوم تلاش برای ارتقای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این قاره و تشویق بخش خصوصی در داخل کشورهای آفریقایی و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی است.

بدهی‌های قاره آفریقا (تا تابستان گذشته) به ۳۶۵ میلیارد دلار می‌رسد که به شرح زیر هستند: ۳۵ درصد طلبکاران بخش مالی خصوصی، ۳۲ درصد موسسات بین‌المللی و منطقه ای، ۲۰ درصد چین و بقیه بدهی‌های دوجانبه.

بسیاری از دولت‌های آفریقا به دلیل کمبودهای بهداشتی در مبارزه با اپیدمی کرونا با مشکل مواجه هستند. این کشورها بخش قابل توجهی از بودجه خود را برای مبارزه با تروریسم و تأمین امنیت می‌کنند، کشورهایی که با کسری تقریباً ۲۹۰ میلیارد دلاری بودجه مواجه هستند.

شرکت کنندگان در این اجلاس امیدوارند حداقل یکصد میلیارد دلار جمع‌آوری کنند تا این قاره بتواند از پیامدهای اپیدمی بهبود یابد و همچنین تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم را هماهنگ کند.

مکرون گفت که «این اجلاس اضطراری و امیدوارانه (با هدف تأمین نسبی) نیازهای مالی آفریقا تا سال ۲۰۲۵ تشکیل شده‌است؛ نیازهایی که ۲۸۵ میلیارد دلار برآورد شده‌است».

«الشرق الاوسط» به یک سند فرانسوی دست یافته که برای اجلاس تهیه شده و تأکید دارد که تمرکز باید بر بخش‌های بهداشت، آموزش، محیط زیست، زیرساخت‌ها و توسعه دائمی باشد، در حالی که اصلاحات اقتصادی لازم را امری ضروری می‌داند.

این سند همچنین، بر فراهم آوردن فضای قانونی لازم برای تشویق سرمایه گذاران خارجی، تعهد به شفافیت و بسیج توانمندی‌ها و توانایی‌های آفریقایی تأکید می‌کند.

هدف «غایی» که سرمایه گذاران به دنبال آن بودند، دستیابی به «توافق جدید» با آفریقا بود تا بتواند از بحران مالی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی جلوگیری کند و در مقیاس گسترده به منظور مهار فقر، توسعه زیرساخت‌ها و مقابله با تغییرات آب و هوایی و تهدیدهای تروریسم سرمایه‌گذاری کند.

مکرون برای جلوگیری از دو برابر شدن بار بدهی، «داده‌های جدیدی» را ارائه داد که می‌تواند از طریق بسیج سرمایه‌گذاری خصوصی از آن عبور کرد و از مکانیزم مالی کم بهره ویژه صندوق بین‌المللی پول استفاده کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای