بلینکن: «تنها راه حل» مناقشه فلسطین و اسرائیل تشکیل «دو کشور» است

بلینکن: «تنها راه حل» مناقشه فلسطین و اسرائیل تشکیل «دو کشور» است

سه شنبه, 25 مه, 2021 - 22:30

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه تأکید کرد، «تنها راه حل» مناقشه فلسطین و اسرائیل، در صورت پذیرش شروط مناسب، تشکیل «دو کشور» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی در قدس گفت: «در نهایت، این امکان وجود دارد که تلاش برای دستیابی به راه حل دو کشور را از سر بگیریم. ما هنوز هم معتقدیم که این راهکار تنها راه برای تضمین آینده اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی دموکراتیک و البته برای فلسطینی‌ها است».

راه حل دو کشور - یک دولت مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل و بیت‌المقدس به عنوان یک پایتخت مشترک - محور دهه‌ها تلاش دیپلماتیک بین‌المللی با هدف پایان دادن به درگیری‌های اسرائیل و فلسطین بوده‌است.

اما دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق، به دلیل سوگیری آشکار نسبت به اسرائیل و بی‌توجهی به فلسطینی‌ها با انتقاداتی روبرو شده بود.

دولت ترامپ همچنین طرحی بحث‌برانگیز برای صلح در خاورمیانه تحت اشراف جارد کوشنر داماد رئیس‌جمهور سابق تهیه کرده بود که به اسرائیل اجازه می‌دهد شهرک‌ها را در کرانه باختری اشغالی ضمیمه خود کند و یک کشور غیرنظامی فلسطین را با حاکمیت محدود به رسمیت بشناسد. فلسطینی‌ها این طرح را به‌طور قاطعانه رد کردند، در حالی که دولت عبری کاملاً از آن حمایت کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای