داروی جدید کرونا در امارات مجوز مصرف گرفت

داروی جدید کرونا در امارات مجوز مصرف گرفت

سازمان غذا و دارو آمریکا به این دارو مجوز استفاده اضطراری داد
یکشنبه, 30 مه, 2021 - 17:30
نتایج پژوهش ها نشان می دهد این دارو در افزایش سرعت بهبودی مبتلایان و کاهش مرگ بیماران کرونا کارآرایی دارد (الشرق الاوسط)

دولت امارات داروی جدید کرونا را برای استفاده اضطراری مجاز کرد و گفت این دارو کارآرایی خوبی دارد.


شرکت دارویی «جی اس کی» داروی جدید برای مقابله با کرونا را تولید کرده و این دارو در امارات برای اولین بار مجوز استفاده اضطراری می گیرد. سازمان غذا و دارو آمریکا هم مجوز استفاده اضطراری از داروی جدید را صادر کرده است.


طبق اطلاعاتی که یکشنبه (۳۰ مه) منتشر شده اگر این دارو به عنوان درمان زود هنگام مورد استفاده قرار بگیرد تعداد بستری های کرونایی و مرگ و میر تا ۸۵ درصد کاهش پیدا می کند.


دولت امارات مجوز استفاده اضطراری از داروی sotrovimab (VIR-7831)  را صادر کرد.


این دارو که از آنتی بادی مونوکلونال یا پادتن های تک دودمانی ساخته شده برای درمان مبتلایان ۱۲ سال به بالا که در معرض علائم خطرناک کرونا و بستری شدن هستند مورد استفاده قرار می گیرد.


عبد الرحمان العویس وزیر بهداشت و پیشگیری اجتماعی امارات گفت «این یک دستاورد نوعی است و دولت امارات بدین وسیله موقعیت پیشرو و پیش قدم بودن خود را در مقابله موثر با پاندومی نشان داد و ثابت کرد که امارات می تواند از طریق جذب و تولید داروهای جدید و با کارآرایی موثر الگوی جهانی باشد. اعطای مجوز به داروی جدید نقش موثری در افزایش سرعت بهبودی مبتلایان و کوتاه شدن مدت بستری ها در بخش مراقبت های ویژه و کاهش مرگ و میر خواهد داشت. دولت امارات به پژوهش و تحقیق برای تولید داروها و واکسن ادامه می دهد تا موقعیت خود را در فهرست کشورهای موفق در حوزه مقابله با پاندومی کوید ۱۹ حفظ کند».


او افزود «داروی جدید کرونا ثمره توجه و تلاش سران امارات برای استفاده حداکثری از امکانات و منابع و حفظ دستاوردهای دوره پیشین در زمینه های گوناگون است. از این رو همکاری بین نظام درمان امارات و پژوهشگاه های بین المللی و بخش خصوصی نظام سلامت و دارویی و دانش محوری و ابتکار اهمیت ویژه ای دارد».


العویس یادآور شد «دولت امارات کارنامه درخشان و موفقی در حوزه مقابله با کرونا به عنوان بزرگ ترین بحران سلامت و پاندومی در تاریخ معاصر دارد چون یافتن راهکارهای موثر و درمان های کارآمد در دوران شیوع همه گیری به کشورها برای مقابله موثر و موفق با بحران کمک می کند».


از سوی دیگر، دکتر محمد العلماء معاون وزیر بهداشت و پیشگیری اجتماعی و رییس هیات مدیره موسسه خدمات سلامت امارات گفت «دولت امارات از همان نخستین روزهای شیوع کرونا با همت و پشتکار جدی تلاش کرد سهم موثری در اقدامات بی سابقه جهانی برای تحقیق و ایجاد راهکار و درمان و تشخیص و واکسن کرونا داشته باشد. دولت امارات تلاش می کند تا به عنوان اولین کشور جهان به فناوری ها و راهکارهای درمان پیشرفته مجوز استفاده اضطراری بدهد. وزارت بهداشت امارات سیاست راهبردی استفاده از فناوری های نوین و آینده دار را در قالب اقدامات ویژه برای مهار و کنترل شیوع کوید ۱۹ در پیش گرفته است. این وزارتخانه و شرکت داروسازی بین المللی «جی اس کی» همکاری فشرده و فزاینده ای انجام می دهند تا امارات بتواند زودهنگام به داروهای جدید دسترسی پیدا کند و هر چه سریع تر اقدامات ضروری مثل اعطای مجوز استفاده و حمل و نقل و مهارت آموزی و اصول استفاده برای کادر درمان و ایجاد سامانه های مناسب برای راهنمایی بیماران به تاسیسات فراهم کننده این داروها و فناوری های جدید را پیش ببرد».


دکتر العلماء توضیح داد «دولت امارات همواره در ثبت و ارزیابی و استفاده از داروهای جدید جهان پیش قدم بوده است و در این رابطه از ساز و کار نوین و پیشرفته برای بررسی و استفاده از داروهای طراز اول دنیا استفاده می کند تا روند بررسی و ثبت داروها به سرعت انجام شود».


او خاطر نشان کرد «داروی جدید کرونا با توجه به قانون فدرال شماره ۸ مصوب سال ۲۰۱۹ در ارتباط با محصولات دارویی مجوز گرفته است».


دولت امارات با توجه به همکاری راهبردی با شرکت داروسازی «جی اس کی» اولین کشوری است که مجوز استفاده و وارد کردن اولین محموله داروی جدید sotrovimab (VIR-7831)  را داده است.


وزارت بهداشت امارات گفت «بررسی ها نشان داد داروی جدید در درمان گونه های جهش یافته و جدید کرونا کارآرایی داشته و منجر به افزایش سرعت بهبودی حال مبتلایان و کاهش آمار مرگ و میر می شود. این یک تحول مثبت در نبرد طولانی ما با کرونا محسوب می شود. دولت امارات در فراهم کردن واکسن و درمان های موثر پیشرفت داشته و نتیجه این اقدامات افزایش آمار بهبودیافتگان و کاهش چشمگیر فوتی ها است».


گیزم آکالین مدیر عامل و معاون رییس شرکت دارویی «جی اس کی» در منطقه خلیج عربی گفت «ما با وزارت بهداشت امارات همکاری گسترده داریم تا بدین وسیله داروها و واکسن های جدید به دست بیماران برسد و این همکاری یک نیاز مبرم در دوره شیوع پاندومی است. شرکت «جی اس کی» همواره بهترین داروها و محصولات پزشکی را برای کمک به بیماران در اختیار امارات و کشورهای خلیج عربی قرار می دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای