کاهش صادرات تونس به اروپا در پی رشد کسری تجاری

کاهش صادرات تونس به اروپا در پی رشد کسری تجاری

مرکز آمار تونس:‌ وضعیت ناگوار دو بخش اصلی
یکشنبه, 30 مه, 2021 - 17:45
کانتینربرها در بندر بنزرت (رویترز)

مرکز آمار تونس از رشد کسری تجاری این کشور خبر داد و گفت «کسری تجاری تونس با رشد حدود ۹۲.۸ میلیون دینار تونسی در ماه های مارس و آوریل از ۱۰۸۳.۳ میلیون دینار به ۱۱۷۵.۹ میلیون دینار افزایش پیدا کرد».


کاهش ۴.۷ درصدی صادرات به اروپا از جمله عوامل رشد کسری تجاری تونس است. البته صادرات تونس نه فقط به اروپا بلکه به کشورهای مغرب عربی هم به میزان ۱۳.۲ درصد کمتر شده است. صادرات تونس به ترکیه افت بی سابقه ای داشت و روند نزولی دستکم ۴۶.۷ درصدی را تجربه کرده است.


مرکز آمار وابسته به دولت اعلام کرد سطح داد و ستد بازرگانی به دلیل کاهش صادرات به طور قابل توجهی افت داشته و صادرات تونس نسبت به ماه مارس ۱.۸ درصد کاهش داشته است.


بنا به آمار مرکز آمار تونس صادرات تونس به اغلب کشورها به جز آلمان کمتر شده است. حجم صادرات کشور به آلمان رشد ۲.۵ درصد را تجربه کرده اما به ایتالیا و فرانسه به ترتیب با افت حدود ۸.۲ درصدی و ۶.۹ درصدی همراه بوده است.


صادرات حوزه کشاورزی و بخش صنایع مواد غذایی تونس افت ۱۸.۶ درصدی داشته اند. صادرات بخش انرژی هم دستکم کاهش ۱۸.۳ درصدی تجربه کرده است. کاهش صادرات در بخش های گوناگون تاثیر ناگوار بر سطح داد و ستد و تراز تجاری گذاشته است اما در این میان صادرات روغن زیتون در چند سال اخیر یکی از عوامل مهم متعادل کننده تراز تجاری تونس بوده است.


میزان واردات از اروپا در مدت یاد شده رشد ۰.۲ درصدی داشته است. واردات تونس از کشورهای مغرب عربی و چین به ترتیب با رشد ۴.۷ درصدی و ۱.۶ درصدی همراه بوده اما واردات از ترکیه به میزان ۸.۱ درصد کاهش یافته است.


از سوی دیگر، بانک مرکزی تونس و مجمع همکاری های بین المللی آلمان تفاهم نامه همکاری برای تشکیل کارگروه ویژه امضا کردند. این کارگروه سهم مهاجران تونسی در بخش های گوناگون مثل حواله های ارزی و درآمدهای مالیاتی و گمرکی و هزینه و سرمایه گذاری را بررسی و ارزیابی می کند.


تفاهم نامه مزبور به منظور تنظیم ساز و کارهای اجرایی توصیه های پژوهش انجام شده از سوی دو کشور درباره سهم کارگران تونسی در خارج کشور در حوزه اقتصاد تونس اجرا می شود.

میزان حواله های ارسالی تونسی های مقیم خارج به ۶.۸۶۶ هزار دینار تونسی (۲.۵۴۲ هزار دلار) رسید. این در حالیست که هر تونسی مقیم خارج در دوره تعطیلات در تونس حدود ۱.۵۰۸ هزار دینار تونسی خرج می کند که نصف آن صرف تفریح و حمل و نقل می شود.


پژوهش مشترک بانک مرکزی تونس و مجمع همکاری های بین المللی آلمان نشان می دهد که ۲۲ درصد تونسی های مقیم خارج برنامه سرمایه گذاری در تونس دارند و سهم حواله های ارزی ارسالی تونسی های مقیم خارج در خزانه دولت ۳۲ درصد است و ۲ درصد درآمدهای مالیاتی کشور از همین حواله ها تامین می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای