خارطوم توافق «پایگاه دریایی» روسیه را بازنگری می کند

خارطوم توافق «پایگاه دریایی» روسیه را بازنگری می کند

نگرانی مسکو و رایزنی های دیپلماتیک
پنجشنبه, 3 ژوئن, 2021 - 00:45
کشتی نیروی دریایی روسیه در بندر سودان (آرشیو- فرانس پرس)

محمد عثمان الحسین رییس ستاد کل ارتش سودان گفت «توافق پایگاه دریایی با روسیه در جهت منافع سودان مورد بازنگری قرار می گیرد».

بنا بود روسیه یک پایگاه دریایی در دریای سرخ احداث کند.

الحسین سه شنبه (اول ژوئن) در گفتگویی با یک شبکه تلویزیونی گفت «توافق پایگاه دریایی روسیه در دوره دولت نجات ملی امضا شد». منظور الحسین این است که توافقنامه در دوره عمر البشیر رییس جمهور پیشین سودان منعقد شد.

البشیر و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در ۲۰۱۷ درباره احداث یک پایگاه دریایی نظامی در بندر سودان واقع در کرانه دریای سرخ گفتگو کردند.

روسیه در دسامبر پارسال اعلام کرد که برای احداث یک پایگاه با سودان توافق کرده است. به گزارش فرانس پرس طبق این توافق روسیه می تواند علاوه بر ساخت یک پایگاه دریایی چهار فروند ناو از جمله کشتی اتمی خود را در بندر سودان مستقر کند.

۳۰۰ نیروی نظامی و غیر نظامی در این پایگاه حضور خواهند داشت.

در این توافق آمده است روسیه می تواند از بنادر و فرودگاه های سودان برای انتقال «تسلیحات و مهمات» لازم برای عملیاتی کردن این پایگاه دریایی استفاده کند.

رییس ستاد کل ارتش سودان سه شنبه افزود «از آنجا که برخی از شرایط توافق پایگاه دریایی با روسیه در جهت منافع کشور نیست توافق مورد بازنگری قرار می گیرد».

او خاطر نشان کرد «این توافق در پارلمان کشور به تصویب نرسیده است و به صورت حقوقی برای ما الزام آور نیست». اظهارات الحسین منجر به نگرانی مسکو شد. دمتری بیسکوف سخنگوی کرملین گفت «مسکو از اظهارات رییس ستاد کل ارتش سودان مطلع شد و ما از طریق کانال های دیپلماتیک با سودان درباره این موضوع رایزنی می کنیم». 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای