برنامه حشد شعبی برای سرنگونی الکاظمی

برنامه حشد شعبی برای سرنگونی الکاظمی

منابع به الشرق الاوسط: تردید رهبران ارشد شیعی به دلیل ملاحظات سیاسی
پنجشنبه, 3 ژوئن, 2021 - 00:15
مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق (آسوشیتد پرس)

سران شناخته شده در حشد شعبی در دو روز گذشته تلویحا اظهاراتی در مورد لغو رای اعتماد دولت عراق بیان کردند.

برخی منابع بلندپایه گفتند که گروه های شیعی پس از یورش به منطقه سبز هفته گذشته کوتاه نیامدند و حالا برنامه ای از سوی رهبران این گروه ها برای «سرنگونی مصطفی الکاظمی» مطرح شده است.

هادی العامری رهبر ائتلاف فتح در یک گفتگوی تلویزیونی گفت «این ائتلاف با توجه به شرایطی که در مورد رای اعتماد به الکاظمی وجود داشت مجبور شد به الکاظمی رای اعتماد دهد و این کار را از روی حسن نیت و صادقانه انجام داد». او در ادامه یادآور شد «اگر الکاظمی در وظیفه خود برای بیرون راندن نیروهای خارجی از عراق و بازگرداندن اعتبار به دولت عراق و تامین امنیت فضای انتخابات کوتاهی کند از او (الکاظمی) جانبداری نخواهم کرد». العامری درباره یورش نیروهای مسلح هیات حشد شعبی به منطقه سبز در ۲۶ مه یاد آور شد «بازداشت قاسم مصلح رهبر حشد شعبی و واکنش ها به این حادثه اشتباه بود».

قیس الخزعلی رهبر «عصائب اهل الحق» در یک گفتگوی تلویزیونی دیگر ضمن انتقاد تند و گزنده از نخست وزیر گفت «الکاظمی با حشد شعبی کینه و دشمنی دارد». او افزود «دولت الکاظمی از همان روز اول روی کار آمدن علیه حشد شعبی جبهه گفت و بازداشت قاسم مصلح اوج خصومت ورزی دولت بود».

این دو گفتگوی همزمان و پشت حامل پیام یکدست شدن دیدگاه گروه های شبه نظامی بود. منابع ارشد درباره گفتگوهای تلویزیونی این دو رهبر شناخته شده حشد شعبی گفتند که گویا گروه های تندرو می خواهند واکنش بیشتری به بازداشت مصلح نشان دهند و گفتگو درباره یورش نیروهایشان به منطقه سبز چندان برایشان اهمیت ندارد. «الشرق الاوسط» از سه نفر از رهبران گروه های شیعی مختلف دریافت که این گروه ها هفته گذشته در صدد رایزنی با فراکسیون های بانفوذ درباره لغو رای اعتماد الکاظمی بودند. یکی از رهبران این گروه ها گفت «گفتگو بین گروه های شیعی درباره سرنگونی الکاظمی پایان نیافت و برای همین این برنامه را مورد بازنگری قرار دادیم چون اگر دولت الکاظمی روی کار بماند اقدامات بیشتر از بازداشت مصلح علیه آنان انجام خواهد داد».

منابع خاطر نشان کرد «برنامه سرنگونی الکاظمی نه به خاطر الکاظمی بلکه به دلیل ملاحظات سیاسی پیچیده مورد مخالفت سران شیعی سرشناس قرار گرفته است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای