ارتش آمریکا مسئولیت مرگ ۲۳ نفر در عملیاتی در ۲۰۲۰ را پذیرفت

ارتش آمریکا مسئولیت مرگ ۲۳ نفر در عملیاتی در ۲۰۲۰ را پذیرفت

پنجشنبه, 3 ژوئن, 2021 - 08:00
x نيروهای آمریکایی در جلال آباد افغانستان (آرشیو- رویترز)

طبق گزارش پنتاگون که چهارشنبه (۲ ژوئن) منتشر شد ارتش آمریکا مسئولیت خود را در مرگ ۲۳ غیر نظامی در عملیات نظامی در ۲۰۲۰ به رسمیت شناخت.

بخش عمده قربانیان در افغانستان بودند. این آمار پایین تر از آمار سازمان های مرد نهاد است.

به گزارش فرانس پرس کنگره آمریکا از ۲۰۱۸ پنتاگون را ملزم به تنظیم یک گزارش سالانه کرده بود که بخشی از آن علنی منتشر می شود و بخش دیگری محرمانه است. این گزارش گفت «پنتاگون شمار غیر نظامیانی را که در ۲۰۲۰ کشته شدند را ۲۳ نفر و شمار زخمی شدگان غیر نظامی در عملیات نظامی آمریکا را ۱۰ نفر اعلام کرد».

این گزارش گفت که اکثر این غیر نظامیان در افغانستان کشته شده اند و ارتش آمریکا مسئولیت مرگ ۲۰ غیر نظامی را پذیرفته است. علاوه بر این در فوریه سال ۲۰۲۰ یک غیر نظامی در سومالی و در ماه مارس یک نفر در عراق کشته شدند. در این بخش از گزارش به محل کشته شدن یک نفر دیگر اشاره نشده است. علاوه بر این، پنتاگون در آمار سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ خود بازنگری کرد و کشته شدن ۶۵ نفر و زخمی شدن ۲۲ نفر دیگر را هم اکثر آنها مربوط به سوریه و یمن بود بر عهده گرفت. گزارش تاکید می کند کنگره در سال ۲۰۲۰ بودجه ۳ میلیون دلاری به پنتاگون اختصاص داده بود تا به خانواده قربانیان غیر نظامیان غرامت پرداخت کند اما هیچ یک از آنها پرداخت نشده است. دولت آمریکا اسم این غرامت ها را «کمک» گذاشته چون بر این باور است که پرداخت غرامت از سوی دولت آمریکا وظیفه اخلاقی است نه حقوقی. سازمان های غیر دولتی آماری که درباره قربانیان غیر نظامی در عملیات نظامی آمریکا در کشورهای جهان منتشر می کند به مراتب بالاتر از آمار واقعی است.

سازمان ایر وارز (Airwars) که تعداد قربانیان غیر نظامی بمباران های هوایی در جهان را برآورد می کند اعلام کرد در محتاطانه ترین برآورد ۱۰۰ غیر نظامی در عملیات های آمریکا در سراسر جهان کشته شدند که ۵ برابر بیشتر از آماری است که پنتاگون به آن اعتراف کرده است. ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان موسوم به (اوناما) شمار قربانیان غیر نظامی عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در این کشور در ۲۰۲۰ را ۸۹ نفر و شمار زخمی شدگان را ۳۱ نفر برآورد کرده است. پنتاگون تنها به کشته شدن یک غیر نظامی در ۲۰۲۰ در سومالی اعتراف کرده اما ایر وارز و دیگر سازمان های مردم نهاد شمار کشته شدگان را ۷ نفر اعلام کرده اند. منابع محلی در سوریه و عراق هم از کشته شدن ۶ غیر نظامی در حملات آمریکایی خبر می دهند. از دیدگاه اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا «تحقیقات وزارت دفاع و بر عهده گرفتن مسئولیت مرگ این غیر نظامیان به هیچ وجه کافی نیست». هینا شمسی یکی از مسئولان این نهاد می گوید «شگفت آور است که در ۲۰۲۰ وزارت دفاع با وجود تخصیص بودجه از سوی کنگره به خانواده های غیر نظامیان آسیب دیده غرامتی پرداخت نکرده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای