ادامه حمایت واشنگتن از نخست‌وزیر بعدی اسرائیل «هر که باشد»

ادامه حمایت واشنگتن از نخست‌وزیر بعدی اسرائیل «هر که باشد»

جمعه, 4 ژوئن, 2021 - 07:15
Reuters

در جریان ملاقات بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل با مقامات ارشد آمریکایی، یک روز پس از تشکیل ائتلاف دولتی برای برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت، به وی اطمینان داده شد که حمایت واشنگتن از نخست‌وزیر بعدی اسرائیل «هر که باشد» ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات امنیتی و دفاعی ایالات متحده همچنین به گانتس گفتند که برای به روزآوری سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» که در جنگ اخیر با نوار غزه مورد استفاده قرار گرفت، کمک خواهند کرد، اما همزمان بر ضرورت کاهش تنش اسرائیل با فلسطینی‌ها تأکید کردند.

پس از دیدار گانتس با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گفت: «ما در مورد تشکیل دولت اسرائیل که روند آن ادامه دارد، اظهارنظر نخواهیم کرد».

پرایس افزود: «مهم نیست که چه اتفاقی بیفتد و کدام دولت تشکیل شود، حمایت بی‌دریغ و قوی ما از اسرائیل باقی خواهد ماند».

در این میان، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز بار دیگر با تأکید بر اینکه واشینگتن از «حق اسرائیل در دفاع از خود» حمایت می‌کند، تأکید کرد که این امنیت همچنین شامل بازسازی اعتماد فی مابین با فلسطینی‌ها است.

آستین خطاب به گانتس گفت: بایدن حمایت کامل خود را از کمک به نوآوری سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین ابراز داشت. وی افزود: «از این پس، ما به دنبال دستیابی به امنیت پایدار برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها هستیم».

آستین ادامه داد: «همان‌طور که همکار من بلینکن هفته گذشته در اسرائیل اظهار داشت، کارهای زیادی برای بازسازی اعتماد و ایجاد شرایط برای تعامل مجدد معنادار در مسیر دستیابی به راه حل دو کشور انجام شده‌است».

گانتس روز چهارشنبه پس از انعقاد توافق با احزاب اپوزیسیون برای تشکیل ائتلافی دولتی که به ۱۲ سال نخست‌وزیری بدون وقفه نتانیاهو پایان می‌دهد، به واشینگتن سفر کرد.

این دو مقام همچنین در مورد تهدید ایران برای منطقه بحث و گفت و گو کردند. گانتس خطاب به آستین گفت: «ایران به تولید سلاح‌های هسته ای و مسلح کردن شبه نظامیان در سراسر خاورمیانه ادامه می‌دهد».

وی افزود: «من به خوبی از اهمیت گفت و گو در مورد توافق آینده که تسلیحات هسته ای را متوقف می‌کند، آگاه هستم».

وی تأکید کرد که «گفت و گوهای ما بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که هر توافقی به‌طور مؤثر به هدف خود یعنی دور نگه داشتن ایران از سلاح هسته ای می‌رسد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای