واشنگتن حوثی‌ها را مسئول اصلی جنگ یمن دانست

واشنگتن حوثی‌ها را مسئول اصلی جنگ یمن دانست

شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 00:30

ایالات متحده حوثی‌ها را مسئول عدم پایبندی به آتش‌بس در یمن و ادامه جنگ و درگیری در مأرب دانست، در همین حال، از یمنی‌ها خواست تا با «صدای بلند» صلح را مطالبه کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه ای آمده‌است که تیم لندرکینگ فرستاده ویژه در یمن، از ششمین سفر خود به منطقه خلیج عربی بازگشته است، سفری ۱۰ روزه که طی آن به ریاض، مسقط، ابوظبی و عمان سفر کرده‌است.

طبق این بیانیه، فرستاده آمریکا در این دیدارها با تعدادی از مقامات یمنی و خلیجی و همچنین مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در یمن دیدار کرد.

این بیانیه، گروه حوثی را به دلیل ادامه تشدید تنش و جنگ در یمن، که باعث افزایش انزوای آنها شده، محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا حوثی‌ها را مسئول ادامه درگیری‌های هفت ساله در یمن دانست و گفت این گروه از پیوستن به روند سیاسی خودداری می‌کند.

در این بیانیه ذکر شده‌است که لندرکینگ در طول این سفر در مورد بسیاری از زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و بشردوستانه بحث و تبادل نظر کرده‌است.

این بیانیه همچنین بر ضرورت دستیابی به آتش‌بس جامع برای تسکین آلام مردم یمن تأکید کرد.

علاوه بر این، اعضای شورای امنیت از گروه حوثی مورد حمایت ایران خواستند تا «بدون تأخیر» به تیمی از کارشناسان سازمان ملل اجازه دهد تا تانکر مخروبه نفتی «صافر» را بازرسی کنند.

این تیم کارشناسی تلاش می‌کند برای آماده‌سازی جهت اتخاذ تصمیم به منظور ترمیم این تانکر نفتی یا تخلیه محتوای آن قبل از وقوع فاجعه زیست‌محیطی و انسانی در منطقه از صافر بازرسی کند.

شورای امنیت بار دیگر نسبت به وخیم تر شدن وضعیت نفتکش شناور در سواحل الحدیده ابراز «نگرانی شدید» کرد.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که اعضای شورای امنیت روز پنجشنبه به درخواست بریتانیا جلسه مشورتی برگزار کردند و طی آن، اینگر اندرسن مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل و رینا غیلانی مدیر عملیات و پشتیبانی در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، در مورد «افزایش خطرات زیست‌محیطی و انسانی» نفتکش مطرح کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای