گروه‌های نیابتی ایران در عراق با اسلحه پیشرفته آمریکا را تهدید می کنند

گروه‌های نیابتی ایران در عراق با اسلحه پیشرفته آمریکا را تهدید می کنند

شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 10:45
سازه های ضد انفجار خوابگاه های سربازان آمریکایی در پایگاه هوایی عین الاسد در عراق (رویترز)

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت آمریکا با تهدید گروه های نیابتی و شبه نظامی هوادار ایران در عراق مواجه است که قادرند در حملات خود از سلاح های پیشرفته جهان از جمله پهپادهای رادار گریز استفاده و به مواضع حساس و مهم حمله کند.


این گزارش افزود مقام های آمریکایی گفته اند این شبه نظامیان دست کم در دو ماه گذشته سه بار از پهپادهای کوچک پر از مواد منفجره در حملات شبانه به پایگاه های عراقی از جمله پایگاه های مورد استفاده سیا و یگان های عملیات ویژه آمریکا استفاده کرده اند.


ژنرال کنت مک کنزی فرمانده سنتکام به آسوشیتد پرس گفت پهپادهای شبه نظامیان تهدید جدی هستند و ارتش آمریکا به سرعت در پی  ایجاد راهکار برای مقابله با آنها است.


یک مقام ارشد سازمان امنیت ملی عراق که خواسته نامش فاش نشود تا دیدگاهش را آزادانه بیان کند به نیویورک تایمز گفت «این پهپادها چالش آفرین شده اند اما به هر حال کارکرد ابزاری دارند و مشکل اصلی نیستند».


این مقام امنیتی عراقی خاطر نشان کرد «هر چقدر تحت فشار قرار بگیرند حملات بیشتری انجام می دهند».


رژیم ایران از سال ۲۰۰۳ از شبه نظامیان و گروه های نیابتی در عراق برای نقش آفرینی و تاثیرگذاری در عرصه سیاسی این کشور و تهدید آمریکا استفاده می کند.


آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا نیز در این زمینه در گزارش خود در ماه آوریل گفت «شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران از اواخر ۲۰۱۹ بیش از ۳۰۰ حمله به منافع آمریکا انجام داده اند و این حملات منجر به کشته شدن ۴ آمریکایی و ۲۵ غیر آمریکایی شد که عمدتا عراقی بودند. گروه های مسلح ناشناخته ای نیز اعلام موجودیت کرده اند و مسئولیت حملات موشکی به مواضع آمریکا را پذیرفتند.


این گروه های شبه نظامی عمدتا از موشک های کاتیوشا استفاده می کنند که از دستگاه های راکت انداز سیار در عراق پرتاب می شود. برخی از این موشک ها به سفارت آمریکا در منطقه سبز واقع در بغداد و پایگاه های نظامی اصابت کرده اند که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی و چند هزار نیروی نظامی بازنشسته در آنها مستقر هستند.


آمریکا برای مقابله با این حملات موشکی از پهپادهای پیشرفته و مسلح MQ – 9 ریپر استفاده می کند و بسیاری از مواضع حساس و مهم را با همین پهپادها هدف گرفته مثل حمله موشکی در ژانویه ۲۰۲۰ که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابو مهدی المهندس معاون رییس حشد شعبی شد.


مقام های آمریکایی می گویند در حالی که آمریکا سامانه های پدافند هوایی پیشرفته برای انهدام موشک و توپ هایی که مواضعش در عراق را هدف می گیرند مستقر کرده پهپادهای مسلح گروه های هوادار ایران در ارتفاع پایین پرواز می کنند و در نتیجه سامانه های پدافند هوایی نمی توانند آنها را رهگیری کنند.


ساختمان متعلق به آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در نیمه شب ۱۳ آوریل مورد حمله پهپادی قرار گرفت. سه مقام آمریکایی آگاه گفتند «این حمله آشیانه هواپیماها در فرودگاه اربیل در شمال عراق را هدف گرفت».


مقام های آمریکایی گفتند حملات پهپادی به احتمال زیاد کار ایران است چون معمولا برخی از گروه های شبه نظامی در حملات پیشین فورا مسئولیت خود را برای انجام آنها اعلام کردند اما هیچ گروهی مسئولیت حملات پهپادی پیچیده را نمی پذیرد.


حمدی مالک همکار موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن گفت «اسناد فزاینده ای در خصوص تلاش ایران برای تشکیل گروه های ویژه و گروه های جدید با قابلیت انجام حملات پیچیده علیه منافع آمریکا وجود دارد».


ژنرال کنت مک کنزی فرمانده سنتکام ماه گذشته در بازدید از شمال شرق سوریه گفت «مقام های نظامی در حال ایجاد شیوه های جدید برای قطع ارتباط بین پهپاد و اپراتور و تقویت حسگرهای رادار برای شناسایی سریع تر تهدید و ایجاد راهکارهای موثر برای مقابله با تهدید هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای