سعودی و کویت ۶ توافق‌نامه همکاری امضا کردند

سعودی و کویت ۶ توافق‌نامه همکاری امضا کردند

وزرای امور خارجه دو کشور ریاست اولین نشست «شورای هماهنگی» را بر عهده داشتند
دوشنبه, 7 ژوئن, 2021 - 08:15

اولین جلسه شورای هماهنگی سعودی و کویت روز یکشنبه، با امضای ۶ توافق‌نامه و تفاهم نامه برای گشودن افق‌های وسیع تری برای همکاری دو کشور برگزار شد.

این توافق‌نامه‌ها منعکس کننده اراده ریاض و کویت برای توسعه و تحکیم روابط دو جانبه در همه زمینه‌ها و در سطوح مختلف است.

این توافق‌نامه‌ها شامل همکاری در زمینه جوانان و تفاهم نامه در زمینه تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم، آموزش، آموزش عالی و تحقیقات علمی، ورزش و یک برنامه همکاری فنی در زمینه‌های مختلف استانداردسازی است.

شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه سعودی و شیخ احمد ناصر الصباح وزیر امور خارجه کویت و وزیر مشاور در امور کابینه، ریاست این جلسه را که در مقر وزارت خارجه سعودی در ریاض برگزار شد را انجام دادند.

 وزیر امور خارجه سعودی بر علاقه‌مندی رهبران دو کشور به هر آنچه روابط دو جانبه را به افق‌های وسیع تری سوق می‌دهد، تأکید کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان اشاره کرد که این دیدار نشانه روشنی از تمایل صادقانه به توسعه و تنوع بخشیدن به روابط و تلاش بی وقفه برای نهادینه کردن همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف است.

وی گفت: امنیت ما یکی است، منافع ما به هم پیوسته‌است و اهداف ما مشترک است و ما فعال کردن این شورا را عاملی قدرتمند برای بالا بردن سطح هماهنگی و مشاوره بین ما، چه در سطح دوجانبه و چه چند جانبه می‌دانیم.

وزیر امور خارجه سعودی توضیح داد که تأثیرات منفی همه گیر ویروس کرونا به کاهش حجم تجارت بین دو کشور منجر شده‌است.

وی ابراز امیدواری کرد که این کاهش در آینده نزدیک از طریق افرایش نشست‌ها میان بازرگانان دو کشور و تشویق صادرات و عبور از همه موانع بهبود خواهد یافت که به افزایش و رشد تجارت درون منطقه ای کمک می‌کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان تأکید کرد که شورای هماهنگی روند توسعه و هماهنگی مشترک بین دو کشور را در بسیاری از زمینه‌ها تقویت می‌کند و به سوق دادن آن به سمت افق‌های وسیع تر کمک خواهد کرد.

 وزیر امور خارجه کویت نیز به نوبه خود تأکید کرد که شورای هماهنگی قصد دارد روابط برادرانه تاریخی و برجسته بین دو کشور را تقویت کند و آنها را به افق‌های گسترده‌تر در همه زمینه‌ها سوق دهد.

شیخ احمد الصباح اظهار کرد که اولین جلسه شورای هماهنگی تحت رهنمودهای رهبران دو کشور برگزار می‌شود تا صفحه جدیدی به حماسه بزرگ مشترک بین دو کشور اضافه شود.

علاوه بر این، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله و شیخ احمد ناصر الصباح بر اهمیت تقویت روند کار مشترک جهت تقویت روابط دو کشور و در راستای آرمان‌های دو ملت در جهت پیشرفت و شکوفایی بیشتر تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای