نقش جهش‌های کرونا و کمبود جهانی واکسن در تأخیر در اعلام مکانیسم حج

نقش جهش‌های کرونا و کمبود جهانی واکسن در تأخیر در اعلام مکانیسم حج

دوشنبه, 7 ژوئن, 2021 - 08:30
دکتر ماجد القصبی وزیر اطلاع‌رسانی سعودی، در کنفرانس مطبوعاتی (واس)

ماجد القصبی سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی سعودی، روز یکشنبه، دلیل تأخیر کشورش در اعلام مکانیزم حج برای سال جاری را جهش‌های ویروس کرونا و کمبود واکسن در جهان دانست.

القصبی در کنفرانس مطبوعاتی دوره ای ارتباط دولت گفت، جهش مداوم ویروس، عدم شفافیت آسیب ناشی از شیوع آن و کمبود واکسن در بسیاری از کشورها، باعث تأخیر در اعلام شکل و شمایل فصل حج پیش رو شده‌است.

وی اضافه کرد: وزرای بهداشت و حج در روزهای آینده سازوکاری که حج امسال با توجه به این چالش‌ها خواهد داشت را روشن می‌کنند.

این مقام سعودی از تلاش‌های دولت پادشاهی عربی سعودی و اتخاذ همه نکات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه برای همزیستی با بیماری همه گیر قدردانی کرد، زیرا این کشور از نظر تهیه واکسن در خط مقدم کشورهای جهان قرار دارد و بیش از دو برابر جمعیت خود قرارداد دوزهای واکسن منعقد کرده‌است.

وی اشاره کرد که نسبت کسانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند تا به امروز به ۴۰ درصد از جمعیت رسیده‌است که تاکنون معادل ۱۵ میلیون دوز است.

وزیر اطلاع‌رسانی افزود: «ما امروز افتخار می‌کنیم که محصول (چشم‌انداز ۲۰۳۰) را که دیروز جشن پنجمین سالگرد راه اندازی آن را گرفتیم، درو می‌کنیم که طی آن به دستاوردهای زیادی در همه سطوح دست یافتیم».

وی توضیح داد که ۱٫۸ میلیون نفر از پلت فرم «احسان» بهره‌مند شده‌اند که تاکنون کمک‌های مالی از طریق آن بیش از ۸۰۰ میلیون ریال بوده‌است.

در ادامه، القصبی بر موضع قاطع کشورش در قبال آرمان فلسطین و حقوق مردم برادر فلسطین تأکید کردو گفت، خادم حرمین شریفین در تماس خود با محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین حملات و اقدامات اسرائیل در شهر قدس و تجاوزات به نوار غزه را محکوم کرد.

وی همچنین موفقیت ملی و بین‌المللی تصویب «ابتکار ریاض» توسط سازمان ملل متحد، که شامل ایجاد شبکه جهانی اجرای قانون ضد فساد دولتی و بستر الکترونیکی جهانی برای تبادل اطلاعات و تجربیات بین ۱۸۶ کشور است، را افتخارآمیز توصیف کرد.

وزیر اطلاع‌رسانی سعودی گفت: در مورد پایه‌گذاری امنیت و ثبات، حل منازعات و مبارزه با تروریسم در آفریقا، ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، در جریان سخنرانی خود در اجلاس پاریس، بر نقش پیشرو سعودی در پیشبرد توسعه در کشورهای قاره آفریقا و تقویت سرمایه‌گذاری در آنها تأکید کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای