فشار کنگره برای پایبندی به «انتقال سیاسی» در سوریه

فشار کنگره برای پایبندی به «انتقال سیاسی» در سوریه

مسکو و آنکارا بر ادامه «آتش‌بس ادلب» و «مسیر آستانه» تأکید کردند
چهارشنبه, 9 ژوئن, 2021 - 08:45

اعضای کنگره آمریکا به منظور پایبندی به دستیابی به مرحله «انتقال سیاسی» در سوریه نامه ای به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده ارسال کردند.

این نامه، از سوی سناتور دموکرات باب منندز، سناتور جمهوری‌خواه جیم ریش و همچنین گریگوری مکس نماینده دموکرات و مایک مک کول نماینده جمهوری‌خواه امضا شده‌است.

این نامه دارای یک سیگنال روشن برای دولت مبنی بر اجرای «قاطع و دقیق قانون سزار» است.

اگرچه این اشاره به‌طور مختصر و گذرا در متن صورت گرفته‌است، اما صرف اشاره به این نکته در متنی که توسط رهبران برجسته دموکرات در مجلس سنا و مجلس نمایندگان امضا شده‌است، نشان می‌دهد که صبر آنها با دولت رئیس‌جمهور جو بایدن در حال تمام شدن است.

این گام ممکن است آغازگر فشارهای بیشتر بر دولت دموکرات برای پاسخگوکردن همه کسانی باشد که مفاد «قانون سزار» را نقض می‌کنند، قانونی که توسط کنگره با اجماع گسترده تصویب شد.

قانون گذاران از بلینکن خواستند که در جریان رای‌گیری آینده در شورای امنیت برای تمدید قطعنامه شماره ۲۵۳۳، به تلاش‌های گسترده خود برای جلوگیری از بسته شدن ورود کمک‌های بشردوستانه از مرز به سوریه ادامه دهد،

همچنین برای گسترش دامنه آن شامل بازگشایی گذرگاه‌های «باب السلام» با ترکیه و گذرگاه‌های «الیعروبیه» با عراق تلاش کند.

آنها از دولت آمریکا خواستند که با شرکای خود همکاری کند و روسیه و چین را تحت فشار قرار دهد تا هر دو به نفع جلوگیری از اجرای عملیات کمک‌های مرزی رای ندهند.

از سوی دیگر، معاونان وزارت خارجه‌های روسیه و ترکیه در نشستی مشترک در مسکو، دربارهٔ اوضاع سوریه بحث و تبادل نظر کردند و آنها بر پایبندی خود به «آتش‌بس ادلب» و «مسیر آستانه» تأکید کردند.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، آنها از اجرای توافق‌نامه‌های روسیه و ترکیه با هدف حفظ آتش‌بس در سوریه و مبارزه با تروریست‌های بین‌المللی حاضر در خاک این کشور ابراز خرسندی کردند.

آنها همچنین دربارهٔ مقدمات شانزدهمین نشست بین‌المللی سوریه در قالب آستانه گفتگو کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای