قاآنی در بغداد برای دیدار با فرماندهان شبه‌نظامیان همزمان با آزادی مصلح

قاآنی در بغداد برای دیدار با فرماندهان شبه‌نظامیان همزمان با آزادی مصلح

الکاظمی به وی گفت که بغداد اجازه نخواهد داد اعتبار کشور خدشه دار یا سرنگون شود
چهارشنبه, 9 ژوئن, 2021 - 21:00
قاسم مصلح از فرماندهان شبه‌نظامیان الحشد الشعبی پس از آزادی، روز گذشته (رویترز)

ساعاتی پس از آزادی قاسم مصلح از فرماندهان نیروهای الحشد الشعبی، اسماعیل قاآنی فرمانده «نیروی قدس» ایران، برای برگزاری جلساتی با فرماندهان الحشد وارد بغداد شد.

این در حالی است که مقامات ارشد می‌گویند این سفر با هماهنگی دولت نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی انجام شده‌است.

سرلشکر قاسم مصلح در محاصره جمعیتی از طرفداران خود و ده‌ها نفر از اعضای الحشد الشعبی در عراق در شهر کربلا ظاهر شد. این جمعیت برای آزادی او جشن گرفته‌اند. دولت عراق هیچ توضیحی در مورد آزادی وی ارائه نداده‌است.

با این حال، یک مقام ارشد تأکید کرد که «دستگاه قضایی عراق هیچ دلیل قانع کننده ای برای محکوم کردن مصلح پیدا نکرده‌است».

پس از آن، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد که «بازرسان سوابق و اعترافات کافی را برای محکوم کردن وی به مقامات قضایی تحویل داده‌اند».

در این میان، شورای عالی قضایی در بیانیه مطبوعاتی گفت که «شواهد ارائه شده توسط مقامات اجرایی دخالت وی در هیچ جرمی را اثبات نمی‌کند». شورا اضافه کرد که این عضو الحشد «هنگام ترور فعال ایهاب الوزنی» در خارج از کشور بود.

منابع ارشد، روز گذشته به «الشرق الاوسط» اطلاع داده بودند که دولت و جناح‌های مسلح در مسئله بحران فرمانده «نیروهای الحشد الشعبی» به توافق رسیده‌اند، که در ازای متوقف کردن تشدید، وی آزاد شود.

آنها فاش کردند، «حل و فصل سیاسی بین دو طرف با درخواست فوری ایران برای ایجاد آرامش ایجاد شده، و این امر الحشد را مجبور می‌کند تا حمله به مراکز و تأسیسات دولتی را به‌طور کامل متوقف کنند، در حالی که الکاظمی از هدف قرار دادن فرماندهان ارشد شیعی عقب‌نشینی کند».

منابع نزدیک به الحشد نقل کردند که قاآنی پیام‌های «روشن و مشخص» رژیم ایران را برای تداوم آرامش در عراق، به ویژه پس از بحران «فرمانده شبه نظامیان» به همراه دارد.

این منابع فاش کردند که الکاظمی از طریق قاآنی به ایرانی‌ها اطلاع داده‌است که دولت «اجازه نخواهد داد حیثیت دولت شکسته شود و کودتایی علیه آن انجام شود».

این منابع اشاره کردند که «مذاکرات برای آزادی مصلح شاهد فشار فوق‌العاده ای بر مقامات عراقی برای نادیده گرفتن تحقیقات انجام شده با وی بود». آنها اشاره کردند که هدف قاآنی «بایکوت کردن دائمی این پرونده است».

منابع نقل کردند؛ «قاآنی به مقامات عراقی اطلاع داد که فعالیت برخی از جناح‌ها خارج از چارچوب‌های توافق شده‌است و آنها به صورت یک جانبه عمل می‌کنند».

سفر قاآنی همزمان با تدارکات گسترده برای سازماندهی رژه جناح‌های مسلح در اواسط این ماه، به مناسبت فتوای مرجعیت برای مبارزه با داعش صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای