پرتغال بر اهمیت «طرح سعودی» برای حل بحران یمن تأکید کرد

پرتغال بر اهمیت «طرح سعودی» برای حل بحران یمن تأکید کرد

جمعه, 11 ژوئن, 2021 - 13:30
یوریکو بریلهانت دیاس معاون وزیر امور خارجه پرتغال (عکس: سعد الدوسری)

یوریکو بریلهانت دیاس معاون امور بین‌الملل وزیر امور خارجه پرتغال، بر اهمیت ابتکار عمل سعودی در رابطه با بحران یمن تأکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه پرتغال در مصاحبه با «الشرق الاوسط» تأکید کرد که حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی کاملاً غیرقابل قبول هستند.

دیاس دربارهٔ مذاکرات برنامه هسته ای ایران و خطر فعالیت‌های تهران در منطقه نیز تأکید کرد که کشورش توافق هسته ای را به عنوان یک ستون مهم در ساختار منع گسترش سلاح‌های هسته ای و خلع سلاح و چالش‌های پیش روی اجرای آن و بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران می‌داند.

به گفته وی، توافق هسته ای راه را برای گفت و گوی بیشتر با ایران در مورد موضوعات مورد توجه کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا مانند برنامه موشک‌های بالستیک ایران هموار می‌کند.

وی افزود: «ما مذاکراتی را که اخیراً بین سعودی سعودی و ایران آغاز شده را از نزدیک دنبال می‌کنیم و معتقدیم گفت و گو اولین شرط برقراری روابط دوستانه با همسایگان است؛ بنابراین، ما آنها را تشویق می‌کنیم که این مسیر را دنبال کنند و به‌طور مشترک برای منافع منطقه کار کنند».

در ادامه، این وزیر پرتغالی تأکید کرد که پادشاهی یکی از بازیگران اصلی منطقه، چه به صورت مستقل و چه در میان شرکای منطقه ای خود در سطح کشورهای شورای همکاری خلیج است.

وی اشاره کرد که ابتکارات اخیر پادشاهی به عنوان تقویت کننده تعهد آن به مشارکت‌های آینده است که می‌تواند به صلح و رفاه منطقه منجر شود.

دیاس پیش‌بینی کرد که همکاری و گفت و گوی جدی تری بین اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه خلیج در آینده شکل گیرد.

دیاس با بیان این که ابتکارات ریاض باعث ایجاد صلح و شکوفایی منطقه ای می‌شود، افزود: «من همکاری و گفت و گوی قوی تر بین اتحادیه اروپا و کشورهای خلیج را متصور هستم و امیدواریم که به زودی مذاکرات مربوط به معاهده سرمایه‌گذاری دو جانبه و مذاکرات مربوط به توافق‌نامه خدمات هوایی را به پایان برسانیم».

این مقام پرتغالی معتقد است که طرح سعودی سبز گام مهمی برای دستیابی به اهداف مشترک زندگی پایدارتر در کره زمین است. او افزود که این طرح اهداف بلند پروازانه ای از جمله افزایش سهم انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش انتشار کربن را مشخص کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای