امارات و ۴ کشور دیگر عضو غیردائم شورای امنیت شدند

امارات و ۴ کشور دیگر عضو غیردائم شورای امنیت شدند

جمعه, 11 ژوئن, 2021 - 20:45

مجمع عمومی سازمان ملل در نشست روز جمعه خود امارات، برزیل، آلبانی، گابن و غنا را به عنوان پنج عضو غیردائم شورای امنیت برای دو سال آینده ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ انتخاب کرد.

از ۱۹۳ عضو سازمان ملل واجد شرایط رای دادن در انتخابات، برزیل ۱۸۱ رأی، امارات ۱۷۹، آلبانی ۱۷۵، گابن ۱۸۳ و غنا ۱۸۵ رأی کسب کردند.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس، رئیس شورای وزیران امارات و حاکم دبی در این باره گفت که «انتخاب امارات در شورای امنیت برای دوره ۲۰۲۲–۲۰۲۳ نمایانگر دیپلماسی فعال و موقعیت بین‌المللی آن و مدل توسعه ای برجسته آن است».

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی در توئیتی به مناسبت انتخاب این کشور به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت نوشت: «انتخاب کشور امارات، امروز به عضویت شورای امنیت سازمان ملل برای یک دوره دو ساله از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ بیانگر اعتماد جامعه جهانی به سیاست‌های امارات و شایستگی این کشور در سیستم دیپلماتیک آن و تأثیرگذار بودن این سیستم است».

ولیعهد ابوظبی در ادامه توئیت خود افزود: «با توجه به مبادی و ارزش‌هایی که دولت امارات بر پایه آنها پایه‌گذاری شده، این کشور مسئولیت خود در تحکیم پایه‌های صلح و همکاری و رشد و توسعه صحنه بین‌المللی را ادامه خواهد داد».

شورای امنیت در مجموع ۱۵ عضو دارد که شامل ۵ عضو دائم با حق وتو (ایالات متحده، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیا) و ده عضو غیر دائم است که نیمی از آنها به‌طور سالانه عضویت آنها تمدید می‌شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای