کرونا، آب و هوا و اقتصاد روی میز سران «گروه هفت»

کرونا، آب و هوا و اقتصاد روی میز سران «گروه هفت»

جمعه, 11 ژوئن, 2021 - 23:15

پس از نزدیک به یک سال و نیم برگزاری جلسات ویدئویی، نشست حضوری گروه هفت کشور صنعتی بزرگ جهان (G7) روز جمعه در بریتانیا برگزار شد و رهبران بر اتحاد خود در برابر بحران‌های جهانی، از اقلیمی و مبارزه با اپیدمی کرونا گرفته تا احیای اقتصاد جهانی و چالش‌های چین و روسیه تأکید کردند.

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا با ایراد سخنانی در ابتدای اجلاس گفت: با توجه به همه‌گیری کرونا ضروری است اطمینان حاصل کنیم، اشتباهاتی را که بی تردید طی ۱۸ ماه گذشته مرتکب شدیم تکرار نخواهیم کرد. باید مطمئن شویم که اقتصادهایمان ترمیم می‌شوند.

جانسون این «فرصت استثنایی» را برای قدرت‌های بزرگ برای «بازسازی بهتر»، به روشی «سبزتر» و «عادلانه تر» ستود.

به نوبه خود، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است که این اجلاس منعکس کننده «بازگشت» ایالات متحده به صحنه بین‌المللی پس از سال‌ها «انزوا» در دوره دونالد ترامپ است.

بایدن در توییتر خود گفت: «من مشتاقانه منتظر تقویت تعهدات خود به چند جانبه گرایی و همکاری با متحدان و شرکای خود برای ساختن یک اقتصاد جهانی عادلانه و فراگیر هستیم. بیایید دست به کار شویم».

رئیس‌جمهور ایالات متحده به دنبال تشکیل جبهه ای متحد در میان شرکای کشورش در برابر روسیه و چین است که از تمایل آمریکا برای تشکیل «بلوک‌ها» انتقاد کرده‌اند.

رهبران گروه هفت، که به قوانین فاصله گذاری اجتماعی پایبند بودند، بر لزوم توزیع عادلانه واکسن کرونا که کشورهای ثروتمند بیشترین دوزهای خود را در انحصار خود دارند، توافق کردند.

همزمان با فراخوان‌های بین‌المللی و حقوق بشری برای همبستگی در این زمینه، بوریس جانسون اعلام کرد که کشورهای عضو گروه هفت در نظر دارند تا پایان سال ۲۰۲۲ در مجموع ۱ میلیارد دوز واکسن ویروس کرونا به کشورهای فقیر اهدا کنند.

اما کنشگران می‌گویند دامنه این برنامه کافی نیست. سازمان خیریه «آکسفام» می‌گوید: «اگر حداکثر اقدامی که رهبران گروه هفت بتوانند انجام دهند اهدای یک میلیارد دوز واکسن باشد، این اجلاس شکست‌خورده خواهد بود».

آکسفام همچنین از رهبران گروه هفت خواست از معافیت حق انحصاری واکسن‌ها حمایت کنند.

علاوه بر مبارزه با اپیدمی و احیای اقتصاد جهانی، موضوع مقابله با گرم شدن آب و هوا در اولویت برنامه‌های اجلاس سران است که تلاش می‌کنند در مورد خنثی سازی کربن پیش از کنفرانس اصلی آب و هوای سازمان ملل متحد که قرار است در ماه نوامبر در اسکاتلند برگزار شود، به توافق برسند.

بوریس جانسون در نظر دارد یک «انقلاب صنعتی سبز» را ایجاد کند و هدف آن کاهش نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ است.

پیش از اجلاس، بوریس جانسون و جو بایدن با تصویب «منشور آتلانتیک» جدید موضع واحدی در مورد لزوم اقدامات اقلیمی اتخاذ کردند که بر لزوم مقابله با حملات سایبری نیز تأکید می‌کند.

در حالی که بروکسل و لندن در مورد موضوعات مهم بین‌المللی مانند چالش‌های مطرح شده توسط چین و روسیه، که امروز و فردا در اجلاس G7 ارائه می‌شود، توافق دارند، به نظر می‌رسد تنش در مورد مسئله ایرلند شمالی همچنان وجود دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای