سعودی: حج امسال با حضور شهروندان و افراد مقیم برگزار می‌شود

سعودی: حج امسال با حضور شهروندان و افراد مقیم برگزار می‌شود

علت این امر، تداوم شیوع کرونا و جهش گونه‌های جدید آن عنوان شده‌است
شنبه, 12 ژوئن, 2021 - 11:45
حجاج در حال طواف در بیت الله الحرام در سال ۲۰۱۸ (رویترز)

در پی ادامه شیوع ویروس کرونا، وزارت حج و عمره سعودی، از محدود شدن مراسم حج امسال به شهروندان و افراد مقیم این کشور خبر داد و گفت: مراسم حج سال جاری با ۶۰ هزار نفر برگزار می‌شود.

وزارت حج و عمره سعودی در بیانیه ای گفت که با توجه به تداوم انتشار ویروس کرونا و ظهور گونه‌های جهش یافته این ویروس در جهان، حج امسال در مجموع با ۶۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و افراد مقیم در این کشور برگزار خواهد شد.

 وزارت حج و عمره در ادامه اعلام کرد، که تصمیم گرفته‌است با مجموع ۶۰ هزار حاجی امکان ثبت‌نام افراد راغب به ادای مناسک حج در سال ۱۴۴۲ هجری قمری را به شهروندان و افراد مقیم در سعودی محدود کند.

در ادامه این بیانیه علت این امر، تداوم شیوع ویروس کووید-۱۹ و جهش گونه‌های جدید آن عنوان شده‌است.

در بیانیه وزارت حج و عمره سعودی اشاره شده‌است که حجاج نباید بیماری‌های مزمن داشته باشند و حداقل ۱۸ و حداکثر ۶۵ ساله باشند که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

این وزارتخانه در بیانیه اش گفت: «وزارت حج و عمره تأکید می‌کند که دولت پادشاهی عربی سعودی همیشه به ایمنی، بهداشت و امنیت زائران توجه زیادی دارد و این امر را در صدر اولویت‌های خود قرار می‌دهد. همچنین با رعایت اهداف شرع اسلامی در حفظ روح و روان انسان، همه امکانات لازم برای تسهیل زائران در انجام مناسک حج و عمره، و دسترسی آسان آنها به اماکن متبرکه را فراهم می‌آورد، به طوری که فقط در طی ده سال گذشته، پادشاهی مفتخر به خدمات رسانی به بیش از ۱۵۰ میلیون زائر شده‌است».

این بیانیه می‌افزاید: «با توجه به آنچه جهان شاهد ادامه شیوع همه گیر ویروس کرونا (Covid-19) و ظهور جهش‌های جدید در آن است، مقامات ذیصلاح - بهداشتی و سازمانی - وضعیت بهداشتی را به‌طور دقیق رصد کرده و به منظور اطمینان از انجام و تسهیل مناسک حج طبق الگوی بهینه، با توجه به تحولات سریع همراه با این اپیدمی و در نظر گرفتن هشدارها در مورد خطر افزایش شیوع عفونت و آسیب در اجتماعات انسانی، صادر شده توسط سازمان بهداشت جهانی و مقامات مربوطه در پادشاهی، تصمیم بر این شد که دسترسی به ثبت نام برای کسانی که مایل به انجام مناسک حج برای سال ۱۴۴۲ هجری قمری هستند فقط به شهروندان و ساکنان داخل پادشاهی سعودی محدود شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای