اجلاس تاریخی «مثبت» بین بایدن و پوتین

اجلاس تاریخی «مثبت» بین بایدن و پوتین

در این گفت و گو «سازش» و لغو جنگ سرد جدید مورد بحث قرار گرفت
چهارشنبه, 16 ژوئن, 2021 - 20:00

اجلاس جو بایدن و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور آمریکا و روسیه روز چهارشنبه در ژنو برگزار شد. این دیدار در همان کاخی برگزار شد که میزبان کنفرانس امضای اولین کنوانسیون ژنو در سال ۱۸۶۴ بود که سنگ بنای حقوق بین‌الملل است.

اجلاس دیروز، که فقط چهار ساعت به طول انجامید، در طی آن دو طرف در مورد یک دستور کار مین گذاری شده بحث و تبادل نظر کردند.

این دیدار با یک کنفرانس مطبوعاتی جداگانه برای هر یک از دو رئیس‌جمهور پایان یافت، ابن اقدام در پاسخ به درخواست واشینگتن برای جلوگیری از دام احتمالی رهبر کرملین همچون موارد قبلی صورت گرفت.

یک منبع ارشد دیپلماتیک که روز سه شنبه مذاکرات آمریکا و اروپا را در بروکسل همراهی می‌کرد، گفت که واشنگتن به متحدان خود در اتحادیه اروپا و ناتو اطمینان داد که «اجلاس ژنو» فرصتی برای مشروعیت بخشیدن به رفتارهای تهاجمی مسکو و افراط و تفریط آن نخواهد بود.

این منبع افزود که رئیس‌جمهور آمریکا با اختیار گسترده‌ای از متحدان خود برای صحبت از طرف آنها به ژنو رفت و امیدوار است که راه‌های همکاری و گفت و گو با مسکو را نبسته باشد.

علی‌رغم پرونده‌های حساس مورد نظر رئیس‌جمهور آمریکا در ژنو، نگاه واشینگتن همچنان به اتحادی است که به آرامی بین مسکو و پکن در حال شکل‌گیری است، به طوری که منافع آن اقتضا می‌کند که همچنان دست خود را به سمت دشمن ضعیف تر دراز کند تا او آن را به سمت دشمن قوی تر دراز نکند.

پس از آن، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا دیدار چند ساعته خود در ژنو را مثبت توصیف کرد. اما وی به همتای روسی خود هشدار داد که واشینگتن تحمل هرگونه مداخله در انتخابات آمریکا را نخواهد داشت.

بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست دو جانبه در ژنو گفت که «لحن دیدار … خوب و مثبت بود». وی افزود، «من به صراحت گفتم که ما تلاش برای نقض حاکمیت دموکراتیک خود یا بی‌ثبات کردن انتخابات دموکراتیک خود را تحمل نخواهیم کرد و در صورت بروز این مسئله پاسخ خواهیم داد».

روسای جمهور آمریکا و روسیه مذاکرات اجلاس خود را که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید را در تلاش برای کاهش تنش‌هایی که به بالاترین سطح در سال‌های گذشته رسیده به پایان رساندند.

مقامات روسیه و ایالات متحده انتظارات خود را در مورد نتیجه مذاکرات پایین نگه داشته‌اند، زیرا رهبران به دنبال توافق در مورد دور جدید مذاکرات برای محدود کردن تسلیحات و بازگرداندن روابط دیپلماتیک قطع شده در سال‌های اخیر هستند.

بایدن به پوتین گفت: «من فکر می‌کنم همیشه بهتر است چهره به چهره ملاقات کنیم تا سعی کنیم منافع مشترک خود را شناسایی کنیم، همکاری کنیم و در حالی که این کار را نمی‌کنیم، یک مسیر قابل پیش‌بینی و منطقی ایجاد کنیم».

به گفته منابع مطلع، رئیس‌جمهور آمریکا قصد داشت موضوع بازداشت تفنگداران آمریکایی آمریکایی در زندان‌های مسکو را با رهبر روسیه مطرح کند.

پوتین این هفته گفت که روسیه ممکن است مایل باشد که برای اتباع خود در زندان‌های ایالات متحده تبادل نظر کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای