کشورهای خلیج خواستار کنترل رفتار تهران شدند

کشورهای خلیج خواستار کنترل رفتار تهران شدند

«همکاری خلیج» خواستار تسریع در اجرای مصوبات العلا شد *شورای همکاری خواستار گنجاندن برنامه موشکی ایران در مذاکرات وین شد
چهارشنبه, 16 ژوئن, 2021 - 21:30

عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین گفت، در این منطقه حساس، کشورهای خلیج باید هوشیار، محتاط و برای حفظ منافع خود و محافظت از دستاوردهای شهروندانشان بیدار باشند.

الزیانی تأکید کرد که چالش‌های پیش روی منطقه سایه ای را بر روند همکاری ایجاد کرده و برای حفظ منافع والا و محافظت از دستاوردهای شهروندان خود نیاز به هوشیاری، احتیاط و سختکوشی دارد.

وی اضافه کرد که شورای همکاری خلیج یک نهاد جاافتاده و پیش رو است که از قامت منطقه ای و بین‌المللی بسیار خوبی برخوردار است و به دنبال ارتقای صلح و امنیت جهانی است.

عبداللطیف الزیانی در حاشیه جلسه وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری که دیروز در مقر دبیرخانه عمومی شورای همکاری در ریاض برگزار شد، افزود: «ما باید پیشرفت شورای همکاری را با توجه به فضای منطقه ای تقویت کنیم؛ منطقه ای که جاه طلبی‌های خود را پنهان نمی‌کند و برای ما خواستار خیر، امنیت و صلح نیست».

وزیر امور خارجه بحرین با اشاره به اینکه اجلاس العلا، با تصمیمات و نتایج مثبت، گام مهمی در مسیر همبستگی و همکاری خلیج بوده‌است، خواستار ابتکار عمل و اجرای سریع توافقات شده‌است.

الزیانی تأکید کرد که «تروریسم یک آفت و سلاح خطرناکی است که توسط کشورها و سازمان‌هایی که از موقعیت ناآرام سوءاستفاده می‌کنند تأمین مالی می‌شود و این امر ما را ملزم می‌سازد تا با همکاری جامعه بین‌المللی برای مبارزه با سازمان‌های تروریستی و تعقیب عناصر آنها تلاش خود را ادامه دهیم». این مقام بحرینی همچنین خواستار مقابله با دخالت خارجی در امور کشورهای عربی شد.

از سوی دیگر، نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج گفت که شورای وزیران بر مواضع قاطع شورای همکاری خلیج در قبال تروریسم، رد انواع خشونت و افراط گرایی و ادامه همکاری با جامعه جهانی برای خشک کردن منابع مالی آن تأکید کرد.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در بیانیه پایانی نشست روز چهارشنبه خود در ریاض اظهار داشتند که حملات موشکی و پهپادهای بمب‌گذاری شده توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای هدف قرار دادن غیرنظامیان، مناطق مسکونی و تأسیسات نفتی در سعودی و ارسال قایق‌های بمب‌گذاری شده، تهدیدی برای امنیت منطقه ای و تجارت جهانی در دریای سرخ است.

آنها اظهار کردند که کشورهای شورای همکاری خلیج با سعودی متحد هستند و از تمام اقدامات لازم برای محافظت از منافع و امنیت آن حمایت می‌کنند.

در این جلسه از جامعه جهانی خواسته شد تا مسئولیت‌های خود را در قبال اقدامات تروریستی حوثی‌ها و طرف‌های حامی آنها به عهده بگیرد.

آنها همچنین ادامه حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و شبه نظامیان فرقه ای در عراق، یمن و سایر مناطق را محکوم کردند.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در این جلسه بار دیگر ادامه اشغال جزایر سه‌گانه توسط ایران را محکوم و بر حمایت از حاکمیت امارات بر جزایر خود تأکید کردند.

این شورا همچنین اعلام کرد، موضع شورا در قبال مسئله فلسطین به عنوان مسئله اول عرب‌ها ثابت است. در بیانیه شورا ادامه حملات اسرائیل به ملت فلسطین که تهدیدکننده امنیت منطقه است، محکوم شد.

شورای همکاری خلیج در این باره همچنین از توافق آتش‌بس در غزه استقبال و بر اهمیت تداوم پایان خشونت علیه ملت فلسطین تأکید کرد.

در این بیانیه، بر ضرورت پایبندی ایران به قوانین بین‌المللی و اصل حسن همجواری و احترام به حاکمیت کشورها و عدم به‌کارگیری خشونت و رد فرقه گرایی تأکید شده‌است.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورا در ادامه گفتند که مذاکرات وین باید فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور و نیز حمایت از تروریسم را شامل شود.

آنها با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران و ناامنی و بی‌ثباتی در کشورهای شورای همکاری خلیج به هم مرتبط هستند، خواهان پرداختن به دغدغه‌های آنها در مذاکرات وین شدند.

شورای همکاری خلیج، از آمادگی خود برای همکاری جدی و مؤثر با پرونده ایران برای کمک به دستیابی به اهداف و منافع مشترک، در چارچوب حاکمیت و مشروعیت بین‌المللی برای افزایش امنیت منطقه ای خبر داد.

استقبال از ابتکار سعودی برای پایان بحران یمن و آتش‌بس طرف‌های درگیر برای بازگشت به مذاکرات از جمله محورهای دیگر بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج بود.

این بیانیه ضمن اعلام حمایت از تلاش‌های بین‌المللی و سازمان ملل برای دستیابی به حل سیاسی بحران یمن، حملات حوثی‌ها در مأرب را محکوم کرد.

وزیران خارجه شورای همکاری در ادامه حوثی‌ها را تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان دانستند و از جامعه جهانی خواستند تلاش‌هایش را برای ممانعت از دستیابی حوثی‌ها به سلاح ادامه دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای