طالبان پیشروی کرد، سازمان ملل هشدار داد

طالبان پیشروی کرد، سازمان ملل هشدار داد

سه شنبه, 22 ژوئن, 2021 - 23:15

در راستای افزایش فشار بر دولت کابل همزمان با خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از این کشور تا ۱۱ سپتامبر آینده، گروه طالبان کنترل گذرگاه تجاری شیرخان در مرز افغانستان با تاجیکستان را به تصرف خود درآورد.

در این میان، دبورا لیونز رئیس عملیات کمک‌رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان (یوناما) تصویری تیره و تار از اوضاع افغانستان ترسیم کرد.

وی در سخنانی در مورد وضعیت این کشور در شورای امنیت، هشدار داد اگر دولت رئیس‌جمهور اشرف غنی و جنبش طالبان به نفع بازگشت به میز مذاکره از میدان‌های جنگ دور نشوند، این کشور وارد «سناریوهای وحشتناک» خواهد شد.

پیشروی میدانی طالبان و هشدار سازمان ملل متحد در حالی رخ می‌دهد که قرار است رئیس‌جمهور جو بایدن و اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان روز جمعه در کاخ سفید دیدار کنند.

لیونز گفت که اعلام عقب‌نشینی همه نیروهای بین‌المللی «منجر به واردشدن یک شوک به سیستم سیاسی افغانستان شده‌است».

به گفته دبورا لیونز این موضوع نشان می‌دهد که طالبان «در موقعیتی قرار دارند که پس از خروج کامل نیروهای خارجی، شهرهای محاصره شده را تصرف خواهند کرد».

شبه‌نظامیان طالبان کنترل گذرگاه تجاری شیرخان در مرز افغانستان با تاجیکستان را به دست آوردند.

به گزارش منابع محلی، که طی این حمله کنترل گذرگاه شیرخان و ساختمان‌های نهادهای دولتی را به دست آورده و نیروهای امنیتی در منطقه به شبه‌نظامیان این گروه تسلیم شده‌اند.

یک مقام دلتی نیز گفت که در مقابل پیشروی ناگهانی طالبان در شمال، وزارت دفاع شب گذشته صدها نیروی کمکی را به قندوز اعزام کرد که بیشتر آنها از کماندوهای نیروهای ویژه بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای