کاوش وضعیت باستانی سازه‌های سنگی در شمال سعودی آغاز شد

کاوش وضعیت باستانی سازه‌های سنگی در شمال سعودی آغاز شد

جمعه, 2 ژوئيه, 2021 - 18:30

مسئولان میراث سعودی، فاز اول پروژه بررسی باستان‌شناسی و مستندسازی سازه‌های سنگی در منطقه الجوف و مرزهای شمالی این کشور را آغاز کرد.

این امر مطابق با دستورات شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان وزیر فرهنگ و رئیس هیئت مدیره سازمان میراث سعودی برای مستندسازی سازه‌های سنگی در سعودی انجام می‌شود.

این پروژه با توجه به اینکه سعودی علاوه بر تنوع در اشکال، اندازه‌ها و عملکردهای مختلف، دارای بیشترین تعداد سازه سنگی در جهان است، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های علمی در جهان محسوب می‌شود.

پیش‌بینی شده‌است که این پروژه اطلاعات مهم و ارزشمندی را فراهم آورد که به شناخت شرایط محیطی، فرهنگی و اجتماعی در مورد ماهیت این سازه‌ها منجر شود و به‌طور کلی منابع اطلاعاتی مربوط به دوره‌های عصر حجر را گسترش دهد.

علاوه بر این، مستندسازی و محافظت از این سازه‌ها در سطح ملی و برجسته سازی نقش مهم تمدنی سرزمین سعودی در تمدن جهانی بشری و سرمایه‌گذاری آن در زمینه‌های زیست‌محیطی، فرهنگی و گردشگری اهمیت ویژه ای دارد.

سازمان میراث فرهنگی سعودی پیش از این، از پروژه علمی مطالعه و مستندسازی سازه‌های سنگی با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ملی و بین‌المللی در زمینه آثار باستانی و زیرشاخه‌های آن رونمایی کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای