صادرات غیرنفتی سعودی به ۱۷۸ کشور

صادرات غیرنفتی سعودی به ۱۷۸ کشور

یکشنبه, 4 ژوئيه, 2021 - 22:30
برنامه‌های سعودی مطابق با اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» از یک بازار مصرف به محلی برای صادرات به کشورهای مختلف جهان تبدیل شده‌است (الشرق الاوسط)

بندر الخریف وزیر صنعت و معدن سعودی تأکید کرد که برنامه‌های سعودی، مطابق با اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰»، فراتر از بازار مصرف است، بلکه صادرات را به کشورهای مختلف جهان گسترش می‌دهد.

وزیر صنعت و معدن در نشست با تعدادی از سرمایه گذاران و بازرگانان در اتاق بازرگانی حائل اظهار کرد: بازارهایی که محصولات غیرنفتی سعودی به آنها می‌رسد از ۱۷۸ کشور در سراسر جهان فراتر رفته‌است.

وی اضافه کرد که موقعیت جغرافیایی منطقه حائل به آن کمک می‌کند تا مناطق پادشاهی را به یکدیگر پیوند دهد.

الخریف اضافه کرد که پادشاهی از دهه هفتاد بر روی توسعه بخش صنعت کار کرده‌است، و اولین برنامه‌های توسعه نقش مهمی در بخش‌های صنعت، کشاورزی، ساخت و ساز، ساختمان و سایر بخش‌ها داشته‌است.

وی توضیح داد که پس از آنچه پادشاهی در ۴۵ سال اول پس از دهه هفتاد به دست آورد، نیاز فوری به انتقال اقتصاد به مرحله جدیدی احساس شد، در نتیجه، «چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی» تحت رهبری ولیعهد راه اندازی شد که هدف آن تنوع بخشیدن به اقتصاد و منابع درآمد پادشاهی است. مهم‌ترین بخش‌های این چشم‌انداز، بخش‌های صنعتی و معدنی است.

این مقام سعودی اظهار کرد که یک استراتژی مشخص برای هر منطقه از پادشاهی وجود دارد و سازمان‌های دولتی، از جمله وزارت صنعت و منابع معدنی، در حال بررسی چگونگی کمک به دستیابی به این استراتژی‌ها هستند.

وی اشاره کرد که «چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰» بر ارائه برنامه‌های روشن برای حمایت از بخش‌های هدف، تغییر ساختار بخش‌های دولتی برای دستیابی به این اهداف و آماده‌سازی بسیاری از سیاست‌ها و قوانین برای اطمینان از دستیابی به اهداف متمرکز شده‌است. این امر منجر به تدوین برنامه ملی توسعه صنعتی و خدمات لجستیکی شد که هدف آن ترکیب بخش‌های انرژی، صنعت، منابع معدنی و خدمات لجستیکی برای همکاری در جهت دستیابی به بازدهی هدفمند است.

الخریف گزارش داد که این وزارتخانه پس از تأسیس در اواخر سال ۲۰۱۹، توسط گروهی از ارگان‌ها و مقامات که از فعالیت بخش صنایع پشتیبانی می‌کنند، اختیارات خود را کسب کرد و توانست سیستمی متکامل را شکل دهد.

به گفته او این سیستم یکپارچه است و با بسیاری از سازمان‌های دولتی کاملاً هماهنگ است و به دستیابی به تجدید حیات صنعتی کشور ما کمک می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای