قزی و اسطا به الشرق الاوسط: مجبور شدیم در لبنان بمانیم اما در عوض استعدادهای ناشناس را شناسایی کردیم

قزی و اسطا به الشرق الاوسط: مجبور شدیم در لبنان بمانیم اما در عوض استعدادهای ناشناس را شناسایی کردیم

کالشکن باوقار و جذاب با الهام از طبیعت و عطر گل و مد پایدار
سه شنبه, 6 ژوئيه, 2021 - 18:30

جرج قزی و اسعد اسطا در دیدار زوم آسوده خاطر بودند و خنده های گاه و بی گاهشان حکایت از ذوق و شوقشان داشت. صدا و تصویرشان هیچ شباهتی به یکسال پیش یعنی درست پس از وقوع انفجار بندر بیروت نداشت. آنها می خواستند کالکشن خود را در هفته مد پاریس به نمایش بگذارند اما شرایط طور دیگری رقم خورد و آنها در لبنان طرح های خلاقانه ارایه کردند.


صاحبان برند Azzi & Osta  در گفتگو با الشرق الاوسط بر این باورند که زندگی ادامه دارد و باید به دنبال راه های نوین برای حفظ وقار و جذابیت مجموعه هایشان باشند و این همان چیزی است که به آنها انگیزه تداوم داد چون «هر چقدر شرایط سخت تر و دردناک تر باشد نیاز به دریچه برای نفس کشیدن و فرار از واقعیت بیشتر می شود». آنها اسم مجموعه پائیز و زمستان ۲۰۲۲ خود را گذاشتند «تنیده در باد» که گویی می خواهند بگویند ناممکن دست یافتنی است و دست نیافتی ها را می شود به دست آورد. اما چطور؟ بکارگیری خلاقیت رمانیتک و توجه به ریزه کاری ها در هر طرح.


با نگاهی گذرا به این کالشکن که در بیروت فیلمبرداری شده حس می کنی که انواع زیبایی های رنگارنگ را می بینی. اسم یکی را گذاشتند پچولی و دیگری شاه پسند و سومی گل لیمو و نیز گاردنیا و ... تمام طرح ها یک دسته گل شکوفا است.


جرج قزی گفت «طرح ها را با الهام از فضای باغ های گراس، پایتخت عطرها در فرانسه تنظیم کردیم و برای همین وقتی به آنها نگاه می کنی گویی بوی گل محمدی و یاسمن و دارچین و گاردنیا در تار و پود و چین ها و پارچه ها نهفته است».


اسعد اسطا در ادامه گفت «من و قزی در ماه مه ۲۰۱۷ در حاشیه شرکت در جشنواره کن به شهر گراس رفتیم که سفر به یاد ماندنی و فراموش نشدنی بود. اول فکر می کردم برای استفاده از وقت خود در جنوب فرانسه سری به گراس بزنیم و تصور نمی کردیم که شیفته مناظر طبیعی جادویی و گل های شکوفا در آنجا شویم و حتی برویم دنبال بررسی پیشینه عطر سازی در این منطقه تا بفهمیم چرا زیبایی این منطقه تا این حد ما را افسون کرد».


قزی توضیح داد «در یک شیشه عطر از ۸۰ ماده از پنج قاره دنیا استفاده شده و همین نمونه کافی بود تا بفهمیم این آمیزه زیبا و همگون فرهنگ ها و هنرها در منطقه از کجا آمده».


نکته قابل توجه برای این دو طراح این بود که عطر سازی و هنر «هات کوتور» دستکم از نظر فنی و دقت به ریزه کاری ها نقاط مشترک فراوانی دارند و در کالکشن اخیر به این نکته توجه کردند. عطرها ملودی های گوناگون دارند که اوج می گیرند و خیال را وسوسه کرده و موجب خرسندی و خوشحالی می شود. هر قطعه لباس طبقه ای و پر چین و آویز که در هوا به حرکت درمی آیند مفهوم وقار اعیانی و لطافت زنانه را بازگو می کند.

برند «قزی و اسطا» عمدتا سبک فنی و برش های دقیق را دنبال می کند اما سفر به گراس باعث شد تا دو طراح لباس جنبه رمانتیک پنهان خود را شناسایی کنند و شاید این امر مایه تعجب خودشان هم بوده است. جنبه رمانتیک و عاشقانه در پرهای مصنوعی و رنگ های روشن و پارچه های سبک که در باد پرواز می کند بروز کرده است. دو طراح پارچه های اوت کوتور و دانتل و غیره را یکجا جمع کردند. چین ها و طبقه ها از لطافت و سبکی برخوردارند و امکان آزادی حرکت را فراهم می کنند.


این دو طراح برای بروز جنبه رمانتیک طرح ها به دنبال همکاری با کسی بودند که این لطافت را روی پارچه پیاده کند اما کجا پیدایش کنند چون خارج لبنان شرایط با توجه به شیوع کرونا اصلا مساعد نبود و از طرفی وضع اقتصادی همه جا دشوار بود. مدتی دنبال چنین فردی بودند تا ایده هایشان را روی پارچه پیاده کنند و سرانجام با یک خانم کارکشته و پیشکسوت در این حوزه ملاقات کردند. او پیشتر در خانه خود واقع در حومه بیروت به سبک سنتی کار می کرد. آنها گفتند «این خانم برای ما مثل یک معجزه بود و نوآوری هایش بیشتر از آنچه بود که تصور می کردیم».


او نه تنها خلاق بود بلکه مفهوم پایداری را هم مد نظر گرفت. مفهوم پایداری در کالکشن واضح و پررنگ است و بخشی از فرهنگ برند «قزی و اسطا» می شود.


کالکشن «اوت کوتور» عمدتا بر اساس مفهوم پایدار است چون هر قطعه اوت کوتور منحصر به فرد بوده و تولید آن انگشت شمار است.


صنعت فشن یکی از آلاینده های بزرگ محیط زیست بوده و بنابراین، سهیم بودن در محافظت از محیط زیست هر جوری که شده به هدف ما طراحان مد تبدیل شده و با طرح کالکشن های غیر فصلی و پایدار و استفاده از پارچه ها و فناوری های جدید تجلی پیدا کرده است.

این باور در حقیقت با استفاده از پارچه های نوین و پایدار و سبک و شفاف بروز کرده. اغلب پارچه ها توری و ابریشم ارگانزا هستند و برای اولین بار در گلدوزی ها از نخ رافیا استفاده کردند. ۳ لباس عروس در این کالکشن است که به آن جنبه رمانتیک و مجلل داده که با یک دامن بلند گل گلی صورتی گلدوزی شده ست شده است. پارچه های خز و پر به دلیل مفهوم پایداری در این کالکشن کاربرد ندارد و دو طراح برای نوآوری و ایجاد پارچه های جدید و باوقار از فناوری های نوین استفاده کرده اند که در عین حال خوش دوخت هم هستند. ابریشم اورگانزا جای پر شترمرغ و خز طبیعی را گرفته است.


دو طراح لبنانی به این کالکشن و طرح های زیبا و پایدار و رمانتیک افتخار می کنند اما به هر حال مباهاتشان به سه لباس عروسی بیشتر بود چون با شور و عشق این سه قطعه را طراحی کردند.


هر کدام از پیراهن ها در این کالکشن جذابیت خاص خودش را داشت و یک عروس خانم مدرن می تواند یکی از ۳ قطعه را برای شب فراموش نشدنی انتخاب کند. طرح لباس های عروس هم کلاسیک هستند و هم هنری و یک قطعه باوقار و بی نظیر برای عروس می شود و حتی می توان آن را برای دخترها و نوه های دخترش نگه دارد چون از جذابیت لباس کم نمی شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای