کشف آثار مربوط به دوره بابلی‌ها در سعودی

کشف آثار مربوط به دوره بابلی‌ها در سعودی

چهارشنبه, 14 ژوئيه, 2021 - 09:45

سازمان میراث فرهنگی سعودی از کشف آثار باستان‌شناسی مربوط به قرن ششم قبل از میلاد در استان الحائط در منطقه حائل (در شمال این کشور) خبر داد.

آثار باستان‌شناسی کشف شده شامل سنگ‌نبشته‌ها و کتیبه‌های سنگی است که مربوط به نابونیدوس آخرین پادشاه بابل در اواسط قرن ششم قبل از میلاد می‌شود.

سازمان میراث سعودی اظهار کرد که این آثار مدرک و شاهد دیگری بر نقش تاریخی شبه جزیره عربی و حضور و ارتباط فرهنگی آن با بیشتر تمدن‌های باستانی در خاور نزدیک است.


این کشف باستانی شامل کتیبه ای بر روی سنگ‌های بازالتی است که پادشاه بابل را عصا به دست نشان می‌دهد، همچنین تعدادی نمادهای مذهبی را در مقابل خود به تصویر می‌کشد.

علاوه بر این، یک متن میخی با تعداد تقریبی ۲۶ خط نیز حکاکی شده‌است؛ بنابراین، این متن طولانی‌ترین متن نوشته شده بر روی شنگ نبشه‌های یافته شده در پادشاهی عربی سعودی شمرده می‌شود.

سازمان میراث سعودی اظهار کرد که کشف جدید تحت بررسی و تجزیه و تحلیل متخصصان این نهاد قرار گرفته‌است و اعلام جزئیات پس از اتمام مطالعه و تجزیه و تحلیل آن و پیوند دادن آن با نتایج قبلی صورت می‌گیرد.

این کشف باستانی به اکتشافات قبلی از جمله کتیبه‌های سنگی و ابلیسک و هِرم‌سنگ‌ها بین تیما و حادل از نابونیدوس پادشاه بابل افزوده می‌شود و گسترش ارتباطات فرهنگی و تجاری بین شبه جزیره عربی و تمدن‌های بین‌النهرین را ثابت می‌کند.

محوطه «حائط» که در گذشته به «فدک» معروف بود، نمایانگر مکان مهمی در شمال غربی جزیره از هزاره اول قبل از میلاد است، به طوری که در کناره‌های کوه‌های آن مجموعه ای از نقاشی‌ها، سنگ نوشته‌ها و نوشته‌های اولیه اسلامی و همچنین قلعه‌ها، دیوارها و تأسیسات آبی یافت شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای