جمانا الراشد خبرداد: برنامه‌های بلندپروازانه برای توسعه و رشد «پژوهش و رسانه»

جمانا الراشد خبرداد: برنامه‌های بلندپروازانه برای توسعه و رشد «پژوهش و رسانه»

چهارشنبه, 14 ژوئيه, 2021 - 20:15
جمانا الراشد

جمانا الراشد مدیر عامل گروه سعودی پژوهش و رسانه تأکید کرد که برنامه‌های توسعه و رشد جاه‌طلبانه‌ای دارد که براساس میراث این گروه و «برای اجرای استراتژی تحول‌خواه دیجیتال بنا شده‌است، استراتژی‌ای که از نقش ما به عنوان یک نهاد پیشرو در صنعت رسانه در منطقه پشتیبانی می‌کند».

الراشد در اکتبر گذشته به این سمت منصوب شد و چند روز پیش او یک استراتژی تحول‌گرا را برای این گروه معتبر اعلام کرد.

وی در مصاحبه با مجله جهانی «کمپین» گفت که «گروه سعودی پژوهش و رسانه» برای کشف سیستم عامل‌های دیجیتالی جدید تلاش خواهد کرد، همچنین تحقیق، توسعه چشم‌اندازها و سازماندهی رویدادها و نمایشگاه‌های پیشگام را انجام خواهد داد.


متن مصاحبه را می‌خوانید:


* به نظر شما دلیل انتصاب شما در این سمت چیست؟ چه مهارت‌ها و جاه طلبی‌هایی را می‌توانید اضافه کنید که می‌تواند به ما در درک بهتر اهداف شرکت کمک کند؟

-لیاقت! … لیاقت، جاه طلبی، تمرکز و چشم‌انداز، تنها راهی است که در آن می‌توانید ایده‌هایی را که شامل تحولات جسورانه است، ارائه دهید، در حالی که باید عزم راسخ برای پیگیری اجرای آنها را داشته باشید. هنگامی که تصمیم برای انتصاب من را در نظر می‌گیرید، باید تحولی را که پادشاهی شاهد آن است را به خاطر بسپارید. این تحولی است که از بینشی ناشی می‌شود که لیاقت، جاه طلبی و استقامت را در خود جای داده‌است. این چشم‌انداز از بالاترین سطح دولت به تمام جنبه‌های زندگی، از جمله نهادهای خصوصی حاضر در بازار سرمایه مانند گروه سعودی پژوهش و رسانه گسترش یافته‌است.

حقیقت این است که تغییر به نظر اجتناب ناپذیر است، اما اگر بدون فکر و برنامه‌ریزی قبلی رخ دهد، ممکن است ناآرامی‌هایی را ایجاد کند.

در حقیقت، من همیشه اشتیاق عمیقی به روزنامه‌نگاری و رسانه در خود داشته‌ام، که به من الهام بخشید تا تحصیلات و حرفه خود را وقف این صنعت پر جنب و جوش کنم. پس از آن، دنیای دیجیتال ظهور کرد و یک حالت ارتباطی و تعاملی قوی بین ما ایجاد کرد. من همیشه خواننده مشتاق نشریات رسانه ای گروه سعودی پژوهش و رسانه مانند «الشرق الاوسط»، «عرب نیوز» و «سیدتی» و بسیاری دیگر بوده‌ام. این مطبوعات حتی در کار قبلی من به عنوان خبرنگار روزنامه الریاض در لندن نقش مهمی در زندگی من داشتند.

امروز، من خوشحالم و مفتخرم که در جایگاه هدایت تیم ما و در راس یکی از سازمان‌های رسانه ای پیشرو در منطقه قرار دارم. امروز، من می‌کوشم روی زیربنایی که بزرگان رسانه‌های عربی و غول‌های مطبوعات چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه ای ساختند، اقدامات خود را انجام دهم.

ما برنامه‌های بلند پروازانه رشد داریم که هدف آنها ساختن میراث دیرینه گروه سعودی پژوهش و رسانه به منظور اجرای استراتژی تحول دیجیتال است که از نقش ما به عنوان یک سازمان پیشرو در صنعت رسانه در منطقه پشتیبانی می‌کند. گروه سعودی پژوهش و رسانه قرار است به یک نهاد جهانی مدرن تبدیل شود که منبع اخبار و اطلاعات باشد. ما با ارتقای محتوا، ارتقای فناوری مورد اعتماد و سرمایه‌گذاری روی استعدادها، توانایی و مشارکت خود را افزایش خواهیم داد.

ما تلاش می‌کنیم تا خوانندگان خود را توانمند سازیم و زندگی آنها را با محتوای اصلی، منحصر به فرد و برجسته، اخبار و اطلاعاتی که در هر زمان و هر مکان در دسترس است، غنی کنیم.


* نقشه راهی که برای «گروه سعودی پژوهش و رسانه» برای سال‌های آینده تصویب کرده‌اید، چیست؟

-ما با تبدیل مطبوعات چاپی خود به سیستم عامل‌های اصلی دیجیتال و معرفی سیستم عامل‌های جدید که مناطق قبلاً دست نخورده بازار را شکل می‌دهند، تلاش خود را بر گسترش کارها، پیشنهادات دیجیتالی و دسترسی جهانی خود متمرکز می‌کنیم. علاوه بر سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های رسانه ای با ایده‌های جسورانه، ایجاد مشارکت و پروژه‌های مشترک با سازمان‌های رسانه ای پیشرو، مانند «بلومبرگ» و «ایندیپندنت» را داریم. ما در حال کار برای افزودن موارد بیشتر هستیم.

از طرفی دیگر، ما با ارائه مطالب و تجربیات اصلی، منحصر به فرد و متمایز برای مخاطبان خود، به دنبال ساختن «گروه سعودی پژوهش و رسانه» به عنوان یک سازمان رسانه ای پیشرو جهانی متعلق به خاورمیانه و در ارتباط مستحکم با بازار هستیم. این امر در درجه اول از طریق تعهد ما به سیستم عامل‌های مختلف دیجیتال و گسترش اجتماعی، و همچنین پشتیبانی از ارتباطات مبتنی بر محتوای کابلی و ماهواره ای حاصل می‌شود.

علاوه بر این، ما به‌طور مداوم تلاش خواهیم کرد تا توانایی‌های خود را در زمینه داده‌ها و فناوری افزایش دهیم تا از توانایی خود برای درآمدزایی و متنوع سازی منابع درآمد خود پشتیبانی کنیم.

کاملاً واضح است که ما در تلاش خود جدی هستیم و بازده تجاری برای گروه در اولویت است. ما می‌خواهیم به مشتریان، شرکا، تبلیغ کنندگان و سهامداران اصلی خود اعم از مشترک، تولیدکننده محتوا، توزیع کننده محتوا یا دیگران، بالاترین بازده سرمایه‌گذاری و ارزش را برای وقت و هزینه خود در سرمایه‌گذاری در محتوا و سیستم عامل‌های خود ارائه دهیم. هدف ما ارائه داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌های بیشتر برای کسب و کار قابل اندازه‌گیری آنها و همچنین تجارب منحصر به فرد است.

من امیدوارم که گروه سعودی پژوهش و رسانه شاهد مشارکت در رهبری اندیشه در سراسر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا باشد، سیاست‌ها، ابتکارات و راه حل‌های جدیدی را برای مسائل موجود که صنعت رسانه‌های عربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند سنجش نظر مخاطبان، هزینه تبلیغات، اقدامات ضد هکر، حقوق مالکیت معنوی، تنوع و گنجاندن اتاق‌های خبر و خارج از اتاق، استانداردهای جهانی و بهترین شیوه‌ها ارائه دهد.

بیشتر اوقات، آنچه برای صنعت خوب است برای ما مفید است! البته، رقابت گزینه خوبی است، اما هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم با هم به نفع همه انجام دهیم.
* گروه سعودی پژوهش و رسانه چگونه خود را با گذار از رسانه سنتی به رسانه دیجیتال سازگار کرده‌است؟ توجه شما به کجا معطوف خواهد شد، و استراتژی شما برای پیشرفت با این انتقال چیست؟

-در ادامه، ما بر روی نام تجاری، محصول و توزیع، محتوای اصلی و برتر، حضور چند پلتفرمی و اتصال چند لمسی تمرکز می‌کنیم. بدیهی است که فرد باید از لحاظ فرهنگی با نفوذ و از نظر تجاری زنده بماند، در حالی که کنترل دقیق بر هزینه‌ها و تلاش برای درآمدزایی را حفظ می‌کند. به‌طور خلاصه، ما به‌طور فزاینده ای محتوای مورد نیاز مخاطبان خود را در سراسر سیستم عامل‌هایی که بیشترین استفاده را دارند، شامل شبکه‌های اجتماعی، پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی، کتاب‌های الکترونیکی، رویدادها، بازی‌ها، سکوهای ورزشی الکترونیکی و نمایشگاه‌ها، در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهیم.

استراتژی رشد جدید ما یک فصل جدید هیجان انگیز در تاریخ پر از رشد و نوآوری یک سازمان رسانه ای با سابقه طولانی را نشان می‌دهد. امروز، ما در پنج بخش تجاری جدید شامل: (SRMG Media/ SRMG International / SRMG Think / SRMG X / SRMG Labs) فعالیت می‌کنیم. ما سیستم عامل‌های دیجیتال جدید را کشف خواهیم کرد، تحقیقاتی را انجام خواهیم داد، بینش‌ها را توسعه خواهیم داد و رویدادها و نمایشگاه‌های برجسته را برای بهبود ارتباطات شخصی از طریق سیستم عامل‌های دیجیتال خود ترتیب خواهیم داد.


* چگونه تیم اداری خود را انتخاب کردید؟ به دنبال چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی بودید؟

-موفقیت در این تلاش‌ها نه تنها به انتخاب مهارت‌های خوب در موقعیت‌های محوری بستگی دارد، بلکه به تعیین افراد با مهارت در همه سمت‌ها نیاز دارد. لیاقت، جاه طلبی و استقامت از اصلی‌ترین ویژگی‌های گروه سعودی پژوهش و رسانه در انتخاب مهارت‌های جدید است. تیم کاری که از من حمایت می‌کند به نوعی کار می‌کند که من را تکمیل می‌کند و تکامل می‌بخشد، همه ما در حال کار روی طرح جدید هستیم. مطمئناً، حضور یک تیم کاری قدرتمند با هدایت چشم‌انداز روشن باعث رشد سریع و تغییر خواهد شد. غالباً استدلال می‌شود که افراد حاضر در صنایع فرهنگی و خلاقیت از لحاظ اهمیت با موقعیت و جایگاه بخش املاک و مستغلات برابر هستند.

در واقع، مردم بزرگترین سرمایه ما هستند و توسعه مداوم گروه سعودی پژوهش و رسانه به تعهد ما در حفظ بهترین استعدادها بستگی دارد، در حالی که برای جذب استعدادهای جدید تلاش می‌کنیم.

به موازات این، ما در مورد آموزش و اصلاح مهارت‌های تیم کاری در گروه سعودی پژوهش و رسانه کار خواهیم کرد. مأموریت ما مستلزم تلاش برای نشان دادن بهترین‌ها در تیم ماست و ما در ازای آن بهترین‌ها را داریم. استراتژی جدید ما تأکید ویژه ای بر پرورش مهارت‌ها و پیشرفت حرفه ای دارد، به طوری که می‌توانیم به نسل بعدی روزنامه نگاران، تولیدکنندگان محتوا و سایر متخصصان رسانه کمک کنیم.

به نوبه خود، من می‌خواهم که همه کارکنان گروه سعودی پژوهش و رسانه نسبت به آنچه انجام می‌دهند احساس اشتیاق کنند و احساس قدرت کنند که به آنها انگیزه می‌دهد، ایده‌ها و راه حل‌های خلاقانه ارائه دهند و در روند خلاقیت جسور باشند.

تخصص تحریریه ما در ۵۰ سال گذشته بخش بزرگی از موفقیت ما بوده‌است و در قلب هر کاری که برای ۵۰ سال آینده انجام خواهیم داد همچنان خواهد بود، زیرا محتوای تأثیرگذار و منحصر به فرد پایه و اساس هر کاری است که ما انجام می‌دهیم.


* انتصاب شما باعث مطرح شدن چیزهای زیادی در مورد موج جدید آزادی در پادشاهی شده‌است که استعدادهای زن را ارزش و ارج می‌دهد. دربارهٔ زنان شاغل در صنعت رسانه در سال‌های آینده به چه چیز دیگری امیدوارید یا انتظار دارید ببینید؟

-زنان بخش اساسی رشد و پیشرفت هر گروه، جامعه یا بخشی هستند، زیرا زنان در صنایع فرهنگی و نوآورانه، در سطح منطقه ای و جهانی نقش حیاتی دارند. نمونه کارهای گسترده متعلق به گروه سعودی پژوهش و رسانه، یکی از پیشگامان بازار نشریات علاقه‌مند به زنان، از جمله «سیدتی»، «هی» و «الجمیله» - شامل مطالب برجسته مربوط به زنان از دهه هشتاد قرن گذشته بوده‌است، ما هنوز در تلاشیم تا زمینه شنیدن صدای همه را فراهم کنیم و بتوانیم داستان خود را بازگو کنیم.

ما با پرداختن به مسائل واقعی و بیان داستان‌هایی که اکثر زنان (سعودی و عربی) بدون تحریف، اغراق و تعصب به آنها اهمیت زیادی می‌دهند افتخار می‌کنیم؛ بنابراین، میلیون‌ها زن در پادشاهی عربی سعودی و سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا به دنبال محتوای ما هستند، که به نوبه خود انگیزه ما برای انجام کارهای بیشتر است. مطمئناً ما هنوز در این مسیر کارهای زیادی داریم و قصد نداریم تنبل شویم و از آنچه به دست آورده‌ایم راضی باشیم.

با استراتژی تحول گرایانه جدید، ما می‌خواهیم گروه سعودی پژوهش و رسانه به عنوان یک مرکز برای جذب استعداد و تمرکز بر توسعه حرفه ای تبدیل شود، در حالی که زنان بیشتری را تشویق می‌کنیم که به ما بپیوندند و در صنعت رسانه و اتاق خبر نقش آفرینی کنند. ما معتقدیم که این امر به شدت در قرار دادن گروه سعودی پژوهش و رسانه در قلب آینده دیجیتال در خاورمیانه، توانمندسازی متخصصان رسانه، روزنامه نگاران و تولیدکنندگان محتوا و تغییر نحوه آموزش و تولید روزنامه‌نگاری کمک خواهد کرد.


* ماهیت رابطه بین گروه سعودی پژوهش و رسانه و دولت از نظر دستورالعمل‌های تحریریه، سانسور و غیره چیست؟ چگونه شما با هم کار می‌کنید، و چگونه تغییر می‌کند؟

- هر یک از نشریات ما، مانند هر نشریه ای در جهان، خط مشی خاص خود را دارد. ما با پوشش و داستان‌های خود با حداکثر صداقت مطابق با بهترین روش‌های جهانی رفتار می‌کنیم.

اگر به تاریخ ما از سال ۱۹۷۲ برگردید، متوجه خواهید شد که نشریات گروه سعودی پژوهش و رسانه مانند «الشرق الاوسط» و «عرب نیوز» هرگز در بحث و بررسی ایده‌های غیرمحبوب شرم نکرده‌است. از جمله ، انتشار مجله «سیدتی» در دهه هشتاد قرن گذشته در زمانی که جامعه در بحث علنی دربارهٔ مسائل مربوط به زنان باز نبود، چه رسد به وجود یک مجله اختصاص داده شده به زنان.

ما منبع اصلی اخبار، اطلاعات و محتوای سبک زندگی بوده‌ایم و نقش مهمی در بیان داستان‌های صادقانه و منحصر به فرد در مورد خاورمیانه داشته‌ایم. این تاریخ غنی و منحصر به فرد اساس گروه سعودی پژوهش و رسانه را تشکیل می‌دهد. بر این اساس، ما از نقش مهمی که مطبوعات در جامعه ایفا می‌کنند، آگاه هستیم.

در گروه سعودی پژوهش و رسانه، سردبیران ما شیوه پوشش ما را تعیین می‌کنند و ما یک سنت غرورآمیز داریم که اخبار را از منظر واقعی به صورت بی طرفانه و دقیق پوشش می‌دهیم. این روش همچنان ادامه خواهد یافت که ما به رشد و اتخاذ بسترها و ایده‌های جدید ادامه دهیم. اهداف ما حول توانمندسازی مخاطبان جهانی، غنی سازی زندگی مردم، سرمایه‌گذاری در دانش و ایجاد ارتباطات جهانی پایدار است.
پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای