حمله شدید نیروهای امنیتی به معترضان در سوسنگرد

حمله شدید نیروهای امنیتی به معترضان در سوسنگرد

یکشنبه, 18 ژوئيه, 2021 - 23:45

تجمع معترضان در شهر خفاجیه (سوسنگرد) در جنوب غربی ایران همزمان با چهارمین روز اعتراضات در شهرهای عربی استان خوزستان، با خشونت نیروهای امنیتی گسیل شده از مرکز و تیراندازی به سمت تظاهرکنندگان مسالمت آمیز همراه شد.

معترضان از مناطق مختلف شهر همچون ابوذر، مشروطه، آلبوجلال، بازار، خزعلیه و جاهای دیگر، طبق روال سه شب گذشته قصد داشتند که در اوایل شب به سمت ساختمان فرمانداری دشت آزادگان واقع در ورودی این شهر حرکت کنند در میانه راه با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مسلح روبر شدند.

منابع محلی از زخمی شدن شمار زیادی از تظاهرکنندگان و همچنین بازداشت گسترده معترضین در شهر سوسنگرد خبر دادند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، نیروهای یگان ویژه که از اوایل صبح روز یکشنبه وارد این شهر کوچک و مرزی شده‌اند، با در دست گرفتن اختیار امور، اقدام به شلیک مستقیم گلوله جنگی، گلوله پلاستیکی، پرتاب گاز اشک آور و گاز فلفل و استفاده از باتوم برای متفرق کردن تظاهرکنندگان کردند.

در یکی از ویدئوهای منتشر شده یک زن معترض را نشان می‌دهد که خطاب به نیروهای امنیتی می‌گوید که ما معترض مسالمت آمیز هستیم اما مأموران او را مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌دهند.


فعالان شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند که برق و اینترنت بسیاری از محلات این شهر قطع شده‌است. همچنین همه ورودی‌های این شهر بسته شده‌است.

تا لحظه مخابره این خبر هیچ منبع رسمی یا مقام رسمی دربارهٔ تعداد مجروحان یا کشته شدگان احتمالی حوادث شب چهارم سوسنگرد اظهاراتی نکرده‌است.

طبق اعلام مقامات محلی، از ۱۵ سرشاخه و رودخانه منشعب از کرخه که به هورالعظیم می‌رسند در حال حاضر آب تنها ۲ رودخانه به هور سرازیر می‌شود و وضعیت هور مناسب نیست.


۴۴ روستا از ۲ شهرستان حویزه و دشت آزادگان با مشکل تأمین آب شرب و آب کشاورزی روبرو هستند. همچنین بالغ بر هفت هزار راس دام سنگین و گاومیش در منطقه بستان با مشکل جدی تلف شدن مواجه هستند.

شهرستان دشت آزادگان شامل شهرهای سوسنگرد، بستان، ابوحمیظه و کوت سید نعیم با مرکزیت شهر سوسنگرد در غرب خوزستان واقع است و رودخانه کرخه از کنار این شهرستان عبور می‌کند.

اعتراضات مردم عرب در خوزستان به خشکاندن تالاب‌ها و رودخانه‌ها و تلف شدن احشام و از بین رفتن معیشت کشاورزان، از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه در شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، شوش، اهواز، شادگان، عبدالخان، بستان، رفیع، کوت عبدالله، ملاثانی، شاوور، ابوحمیظه و.. این استان آغاز شده و تاکنون به چندین شهر دیگر گسترش یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای