اتیوپی از پایان دومین مرحله آبگیری سد النهضه خبر داد

اتیوپی از پایان دومین مرحله آبگیری سد النهضه خبر داد

دوشنبه, 19 ژوئيه, 2021 - 11:30
اتیوپی سد النهضه را ساخته است

رادیوی دولتی اتیوپی دوشنبه (۱۹ ژوئیه) گفت که دومین مرحله از آبگیری سد النهضه این کشور به پایان رسید.


تلویزیون دولتی اتیوپی مقاطعی پخش کرد که عبور آب از بالای گذرگاه میانی سد النهضه را نشان می دهد.

سیلیشی بیکیلی وزیر آبیاری اتیوپی در اکانت رسمی توییترش عکس هایی از عبور آب در بالای گذرگاه میانی سد النهضه منتشر کرد و گفت «دومین مرحله آبگیری سد النهضه به پایان رسید. تبریک به مردم اتیوپی و دوستان اتیوپی. حالا آب لازم برای راه اندازی دو توربین تولید برق داریم».


سد جنجالی و ۴ میلیارد دلاری النهضه نگرانی های مصر و سودان درباره کم آبی و عدم امنیت آبی را برانگیخته چون رود نیل منبع مهم آبی در این دو کشور است.


مصر ماه گذشته گفت اتیوپی رسما به این کشور ابلاغ کرده که مرحله دوم آبگیری مخزن سد را آغاز کرده و مصر در پاسخ تاکید کرد که با این اقدام صد در صد مخالف است.

دولت مصر می گوید ساخت سد النهضه بر روی شاخه ای از رود نیل منجر به کم آبی می شود و تهدید بزرگی برای این کشور است چون منابع آبی مصر تقریبا به شکل کامل از نیل تامین می شود. سودان درباره معیارهای ایمنی برای ساخت سد ابراز نگرانی کرده است.


تلاش های دیپلماتیک مدت هاست که برای حل اختلافات بین این سه کشور درباره سد ادامه دارد اما به نتیجه نرسید.

آمریکا گفت «آبگیری سد النهضه از سوی اتیوپی ممکن است تنش آفرین شود» و از تمام طرف ها خواست از اقدامات یکجانبه پرهیز کنند.


عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر پنجشنبه (۱۵ ژوئیه) گفت «اقدام علیه امنیت ملی مصر خط قرمز است و هیچ کس نمی تواند از آن عبور کند».


او افزود «با تدبیری و صلح گرایی به معنای اقدام علیه امکانات و ثروت های کشور نیست. به هیچ کس اجازه نمی دهیم به آنها دست درازی کند».


السیسی توضیح داد «ما رویکرد تدبیر و خردورزی را در تمام مسایل در پیش گرفته ایم و به دنبال تهییج احساسات مردم نیستیم اما نگرانی درباره موضوع آب مشروع است».

السیسی از سودان و اتیوپی خواست تا توافق حقوقی الزام آور درباره سد النهضه امضا شود تا با فاصله گرفتن از گفتمان تهدید زندگی و امنیت مردم سه کشور تضمین گردد.

او خاطر نشان کرد «مصر هیچ گاه به دنبال تهدید یا دخالت در مسایل کشورهای دیگر نبوده و همواره دست همکاری دراز کرده است».


السیسی گفت «مصر صد درصد موافق توسعه و پیشرفت اتیوپی است اما منافع مصر نیز نباید خدشه دار شود».


السیسی توضیح داد «پرونده سد النهضه را به شورای امنیت فرستادیم تا در دستور کار بین المللی قرار بگیرد. چندین طرح در مصر برای ذخیره سازی آب وجود دارد و ۶۰ میلیارد پوند مصری برای اجرای این پروژه ها تا دو سال آینده در نظر گرفته شده و ایستگاه های تصفیه آب متعددی راه اندازی شده است».

او یاد آور شد «مصر کشور بزرگی است.. نگرانی در خور ما نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای