مرحله تازه اعتراض گاوميش‌داران؛ همبستگى هنرمندان

مرحله تازه اعتراض گاوميش‌داران؛ همبستگى هنرمندان

دوشنبه, 19 ژوئيه, 2021 - 22:00
عکس: مهر

در اعتراضات ادامه‌دار در چندین شهر عربی استان خوزستان در جنوب غربی ایران به خشکاندن تالاب‌ها و رودخانه‌ها و تلف شدن صدها راس گاومیش، این حیوان به نمادی برای اعتراض و مظلومیت تظاهرکنندگان تبدیل شده‌است.

طبق گزارش رسانه‌های داخل ایران، بیش از ۷ هزار راس گاومیش فقط در شهرستان‌های دشت آزادگان و حویزه در معرض خطر نابودی هستند. در شهرستان‌های دیگر همچون شوش، حمیدیه، کرخه و کوت عبدالله آماری در دست نیست.

در تازه‌ترین خبر، گاومیش داران آسیب دیده شهر مرزی رفیع، جسد گاومیش‌های مرده خود را در اثر بی آبی و خشکاندن هورالعظیم در مقابل بخشداری رها کردند.


طبق گزارش‌های محلی از این شهر، هر خانوار گاومیش دار، سه یا چهار راس دام خود را در اثر بحران اخیر از دست داده‌است. قیمت هر گاومیش اکنون در حدود ۶۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

پیش از آن، در پی این فشارهای به وجود آمده، یک دامدار عصبانی در کوت عبدالله به نشانه اعتراض گاومیش خود را در اداره آب و فاضلاب رها کرد و کارمندان از ترس فرار کردند.

در همین زمینه، طبق اعلام اتحادیه سراسری دامداران ایران، در خوزستان به علت کمبود آب، گاومیش‌های یک دامدار تلف شد و دامدار بعد از مشاهده این صحنه فوت کرد.


بسیاری از هنرمندان در همبستگی با گاومیش داران زیان دیده، تصاویر گاومیش‌ها را نقاشی کردند و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز، از هشتگ (من گاومیش هستم!) با گاومیش داران همدردی کردند.

هورنشینان که به پرورش گاومیش مشغولند و از این راه، امرار معاش می‌کنند، خود را وارث صنعت گاومیش داری امروزی می‌دانند. با وجود مشکلاتی هم‌چون بی‌آبی، پایین آمدن سطح آب رودخانه‌ها، دیگر رمقی برای آن‌ها باقی نمانده‌است.

گاومیش داران معتقدند که گاومیش‌ها در اثر گرما و کم‌آبی سقط جنین می‌کنند و بسیاری از آنها به دلیل نرسیدن آب سالم و غلبه کردن فاضلاب بر آن مسموم شده‌اند.


یکی از الزامات زیست‌محیطی نگهداری گاومیش‌ها، زندگی در کنار آب است، یعنی علاوه بر شرب، گاومیش‌ها باید در روز سه بار و هر بار چند ساعت را در آب باشند، پس عملاً بدون آب امکان ادامه حیات را ندارند.

دامداران خوزستان در حالی دچار بحران و خسارت شده‌اند که هنوز خسارات سیل عمدی سال ۹۸ به آنها به‌طور کامل پرداخت نشده‌است.

نژاد جاموس عربی (گاومیش خوزستانی) ۲۴۰ روز شیردهی دارد که بیشترین روز را در بین سایر مناطق با هزار و ۶۰۰ کیلوگرم در سال دارد.

طبق آمار رسمی، ۲۱۸ هزار راس گاومیش در ایران وجود دارد که از این تعداد ۸۷ هزار راس مربوط به خوزستان است، اما طبق گفته‌های منابع محلی این جمعیت به شدت کاهش پیدا کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای