شبه نظامیان برای تصرف یک منطقه استراتژیک در بغداد آماده می‌شوند

شبه نظامیان برای تصرف یک منطقه استراتژیک در بغداد آماده می‌شوند

برای انتقال سلاح از ایران به الحشد الشعبی
چهارشنبه, 21 ژوئيه, 2021 - 23:30

جناح‌های مسلح در عراق در تلاشند تا پروژه قدیمی خود را با هدف تصرف منطقه الصارمیه و حومه آن در شمال بغداد، به منظور کنترل «کمربند پایتخت» احیا کنند.

ابو آلاء الولائی دبیرکل جناح «گردان‌های سیدالشهدا» گفت که آنها آماده اند مناطق الطارمیه و المشاهده را در دو روز از «چنگال تروریسم» آزاد کنند.

فرماندهان جناح‌های مسلح در عراق به‌طور مرتب درخواست‌های خود را برای پیاده‌سازی از الگوی «جرف الصخر» برای بقیه مناطق کمربند بغداد، به ویژه «الطارمیه» تکرار می‌کنند.

الطارمیه از موقعیت استراتژیکی برخوردار است، زیرا در امتداد رودخانه دجله قرار دارد و چهار شهر بزرگ یعنی بغداد، صلاح الدین، دیالی و انبار را به هم متصل می‌کند. همچنین در مسیر ارتباطی بین حرم‌های امام موسی الکاظم و امام حسن عسکری در سامرا واقع شده‌است.

منابع ویژه به الشرق الاوسط گفتند که «کنترل شبه نظامیان بر الطارمیه کنترل سه شهر را از جمله بغداد را برای او میسر می‌کند، همچنین یک حرکت بدون وقفه برای انتقال سلاح و تجهیزات از ایران به واحدهای الحشد پراکنده در شمال و غرب را تضمین خواهد کرد».

انتقال تجربه جرف الصخر، که کاملاً تحت کنترل جناح‌های مسلح قدرتمند است، به معنای مهاجرت اجباری مردم محلی و تحمیل سیستم «بررسی‌های امنیتی» علیه افراد و همچنین ایجاد اردوگاه‌هایی در داخل شهر است.

منابع معتقدند که «جناح‌ها از طرح خود برای تصرف الطارمیه عقب نخواهند رفت، زیرا این آخرین حلقه یک پروژه بلند مدت برای کنترل نقاط محوری در نقشه شهرهای آزاد شده‌است».

طبق اطلاعات رسیده از فرماندهان میدانی، «تیپ‌های حزب‌الله» و «عصائب اهل الحق» وظیفه اجرای این پروژه را دارند و روحانی لبنانی محمد کوثرانی که مقر عملیاتی آن در منطقه «البوعیثه» در جنوب بغداد است، بر آنها نظارت می‌کند.

مقامات ارتش عراق از اظهار نظر در مورد تلاش‌های اعلام شده جناح‌ها خودداری کردند، اما منابع میدانی می‌گویند «در صورت کنترل الطارمیه و اطراف آن، این بدان معناست که موفق خواهد شد کمربند تاریخی بغداد را به‌طور کامل بشکند و آن را به عنوان یک منطقه استراتژیک برای مانور کنترل کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای