اعتراضات ضد حکومتی و ضد جنبش «النهضه» در تونس

اعتراضات ضد حکومتی و ضد جنبش «النهضه» در تونس

یکشنبه, 25 ژوئيه, 2021 - 14:15

صدها نفر از معترضان با تجمع در اطراف ساختمان پارلمان تونس خواستار برکناری کابینه و انحلال پارلمان شدند.

فعالان تونسی چند روز پیش در شبکه های اجتماعی خواستار برگزاری تجمع های اعتراضی شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان تجمع های اعتراضی با سالروز اعلام جمهوری تونس در ۲۵ ژوئیه همزمان شده است. تونس با موج گسترده شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی و اجتماعی گوناگون ناشی از فقر و بیکاری دست و پنجه نرم می کند.

ماموران پلیس تمام ورودی های منتهی به ساختمان پارلمان تونس را بستند و حضور سنگین امنیتی در خیابان های پایتخت از جمله خیابان الحبیب بو رقیبه، خیابان اصلی تونس برقرار بود.

صدها نفر از معترضان موفق به ورود به خیابان های اطراف ساختمان پارلمان شدند و شعارهایی همچون «مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند» و «مردم خواهان انحلال پارلمان هستند» و «نترسید نترسید قدرت دست مردم است» سر دادند.

معترضان همچنین شعارهایی در اعتراض به حزب جنبش النهضه، حزب بزرگ تونس دادند و با ماموران پلیس بگو مگو کردند.

تجمع های اعتراضی در شهرهای دیگر تونس از جمله صفاقس و قفصه و سوسه و قیروان و توزر برگزار شد.

ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات مناطق توزر و الکاف نشان می دهد که معترضان وارد مقر حزب جنبش النهضه شدند و عده ای در منطقه سوسه تابلوی اسم النهضه را از سر در ساختمان برداشتند.

ماموران در صفاقس به سمت معترضان در خیابان ها گاز اشک آور پرتاب کردند.

فراخوان های گسترده در چند روز اخیر از سوی فعالان در شبکه های اجتماعی برای برگزاری تجمع و راهپیمایی در سالروز اعلام تاسیس جمهوری تونس صورت گرفت و هیچ حزبی آشکارا از این فراخوان حمایت نکرد.

مشکلات اقتصادی در تونس پس از دوره انتقال سیاسی در ۲۰۱۱ تا کنون ادامه دارد و شیوع کرونا به این مشکلات دامن زده و آثار ناگواری در گروه های مختلف و جمعیت کارگری و گروه های آسیب پذیر داشته و منجر به ایجاد نارضایتی عمومی شده است.

اعتراضات یکشنبه در تونس با بحران سیاسی و کشمکش های حقوقی بین نهاد ریاست جمهوری از یک طرف و کابینه و پارلمان از طرف دیگر همزمان شده است.

در حالیکه پرزیدنت قیس سعید از حامیان تغییر نظام سیاسی کنونی و برقراری نظام ریاستی است گروه النهضه به رهبری راشد الغنوشی رییس پارلمان با تشکیل نظام ریاستی مخالفت می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای