توافق بایدن و الکاظمی جناح‌های ایران در عراق را تضعیف کرد

توافق بایدن و الکاظمی جناح‌های ایران در عراق را تضعیف کرد

پنجشنبه, 29 ژوئيه, 2021 - 00:15

اعلامیه جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق مبنی بر «پایان دادن به مأموریت‌های جنگی» نیروهای آمریکایی بدون خروج از عراق، اتحاد جناح‌های مسلح وفادار به ایران در عراق را تضعیف کرده‌است، به طوری که آنچه «شورای هماهنگی مقاومت» نامیده می‌شود، پس از مواضع متناقض طرف‌های عضو آن در مورد این تصمیم، تقریباً برچیده شده‌است.

این شورا طی دو روز گذشته جلساتی را تشکیل داد که فرماندهان برجسته‌ترین جناح‌ها را در بر می‌گرفت، و همه آنها نتوانستند موضع واحدی در مورد هدف قرار دادن منافع آمریکا یا آتش‌بس با آنها داشته باشند.

شورا ساختاری است که ماه‌ها پیش توسط جناح‌ها برای سازماندهی کارهای سیاسی و میدانی در عراق و سوریه تشکیل شده‌است.

این شورا ارتباط مستقیمی با سپاه پاسداران ایران دارد و شامل کتائب حزب‌الله، کتائب سیدالشهدا، عصائب اهل الحق، جنبش النجباء و سایر جناح‌ها است.

یک منبع برجسته آگاه از روند جلسات این شورا به «الشرق الاوسط» گفت که «تیپ‌های حزب‌الله» معتقد است که «گفت و گوی استراتژیک به خروج کامل و فوری نرسید. صحبت کردن در مورد (پایان دادن به مأموریت‌های رزمی) بازی با کلمات برای پوشش ادامه حضور خارجی در عراق است».

منابعی که در ۳ جلسه شورا شرکت کرده بودند از وجود «فضای اختلافی» خبر دادند و اینکه چگونه آخرین جلسه آنها به یک مشاجره لفظی بین دبیرکل حزب‌الله، ملقب به «ابوحسین الحمیداوی» و دیگرانی که خواستار «آتش‌بس» بودند، به پایان رسید. آنها خواستار اطلاع از محتوای توافق‌نامه شدند و اینکه آیا پایان دادن به مأموریت‌های جنگی به معنای خروج است یا خیر.

الحمیداوی به متحدان خود گفت که «(حزب‌الله) بدون هماهنگی با دیگران یکجانبه عمل خواهد کرد». وی قبل از ترک جلسه گفت: «از این پس هر کسی خود را نمایندگی می‌کند».

به گفته این منابع، جنبش «عصائب اهل الحق» در این جلسه تأکید کرد که «در صورت توافق (شورای هماهنگی مقاومت) برای شرکت در حملات جدید آماده است».

در همین حال، گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد سفر کوتاه اسماعیل قاآنی فرمانده «سپاه قدس» ایران، به بغداد منتشر شد، در حالی که رسانه‌های محلی از حضور وی در جلسه گسترده‌ای با فرماندهان جناح‌ها خبر دادند، منابع آگاه ورود وی به خاک عراق را طی چند روز گذشته را رد کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای