کدام کشورها کمتر در معرض «فروپاشی اجتماعی» هستند؟

کدام کشورها کمتر در معرض «فروپاشی اجتماعی» هستند؟

جمعه, 30 ژوئيه, 2021 - 11:45
شهر کویینزتاون در نیوزلند (آرشیو- رویترز)

طبق یک پژوهش جدید نیوزلند و ایسلند و بریتانیا و تاسمانی و ایرلند کمتر در معرض آشفتگی یا فروپاشی اجتماعی هستند.


به گزارش روزنامه گاردین پژوهشگران می گویند جوامع عمدتا بر اثر بحران های حاد نقدی و مشکلات آب و هوا و تخریب محیط زیست و همه گیری ها از جمله کرونا دچار فروپاشی می شوند.


پژوهشگران در این تحقیق عوامل گوناگونی مثل توانایی دولت ها برای تامین غذای مردم از طریق کشاورزی و تولید بومی کالاهای اولیه و دفاع از مرزها در برابر موج مهاجرت های گروهی گسترده و بی رویه و حفظ شبکه برقی محکم و توانمند را مد نظر گرفتند.


نتایج تحقیق نشان داد «نیوزلند و ایسلند و بریتانیا و تاسمانی و ایرلند کمتر از بقیه کشورها در معرض آشفتگی اجتماعی قرار دارند».


پرفسور آلید جونز از موسسه پایداری جهانی دانشگاه آنگلیا راسکین بریتانیا گفت «نیوزلند در صدر کشورهایی است که کمتر در معرض آشفتگی اجتماعی هستند و این جای تعجب ندارد اما اینکه بریتانیا در این فهرست قرار بگیرد بسیار غافلگیر کننده بود».


او افزود «نیوزلند انرژی زمین گرمایی و هیدروالکتریک و زمین های کشاورزی وسیع و جمعیت بسیار کم دارد. بریتانیا جمعیت فراوانی دارد و از منابع خارجی در حوزه صنعتی استفاده می کند. بریتانیا در صدر کشورهای پرشتاب در توسعه انرژی های تجدید پذیر نیست و تنها ۵۰ درصد محصولات غذایی مصرفی در این کشور تولید داخل هستند. اما با این حال این کشور توان شگرفی برای ایستادگی در برابر بحران ها و فروپاشی ها دارد».


جونز افزود «ما پس از تجربه و رویکرد بریتانیا درباره شیوع کرونا به این نتیجه رسیدیم چون دولت بریتانیا برای کنترل شیوع ویروس زود دست به کار شد و اقدامات بی نظیر و بزرگی انجام داد که جلوی فروپاشی را گرفت».


پژوهشگران گفتند که این تحقیق به منظور تشویق دولت ها برای توجه به عواملی صورت گرفت که باید برای جلوگیری از فروپاشی اجتماعی محتمل در آینده در نظر بگیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای