استراتژی جامع هنرهای تجسمی در سعودی رونمایی شد

استراتژی جامع هنرهای تجسمی در سعودی رونمایی شد

هنرهای تجسمی با ۱۲ برنامه و ۴۳ ابتکار عمل کیفی توسعه می‌یابد
سه شنبه, 7 سپتامبر, 2021 - 10:45
راهبرد سازمان هنرهای تجسمی مسیر توسعه و پیشرفت این بخش را ترسیم می‌کند (وزارت فرهنگ سعودی)

وزارت فرهنگ سعودی با طراحی یک چارچوب جامع که ارائه خدمات و توانمندسازی جامعه هنری در پادشاهی را تضمین می‌کند، به دنبال ایجاد یک محیط خلاق هنری است که به استعدادها اجازه می‌دهد در همه اشکال به نوآوری در هنرهای تجسمی بپردازند و در آن پرورش یابند.

این تحول در چارچوب استراتژی جامع سازمان هنرهای تجسمی است که روز دوشنبه (دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰) رونمایی شد تا راه توسعه این بخش و حمایت از فعالان آن همچون افراد مستعد، شرکا و سرمایه گذاران را مطابق با چشم‌انداز و دستورالعمل‌های وزارتخانه و دستیابی به اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» در جنبه‌های فرهنگی آن مشخص کند.

سازمان هنرهای تجسمی تأکید کرد که بخش هنرهای تجسمی سعودی دارای استعدادهای استثنایی از پیشگامان و جوانان است و نقش استراتژی این است که از طریق برنامه‌ها و ابتکارات کیفی، محیطی را برای فعالیت این استعدادها فراهم آورد.

این سازمان همچنین از تلاش خود برای آماده‌سازی این بخش جهت درخشش با الهام‌گیری از ایده‌های نوین و تجربیات گذشته و ایجاد امکان تولید و پایداری خبر داد و گفت: این امر با حمایت از ایجاد فرصت‌های آموزشی و همکاری بین استعدادها، توانمندسازی ذینفعان و افزایش ارتباط با مردم از طریق فعالیت‌های مختلف اجتماعی شامل: هنرهای تجسمی، طراحی، عکاسی، کارهای ترکیبی، مجسمه‌سازی، خوشنویسی، هنرهای دیجیتال و ویدئویی، هنر چندرسانه ای و سایر موارد انجام می‌شود.

هدف از این استراتژی این است که سعودی را به مرکز هنرهای تجسمی منطقه تبدیل و جامعه را به قدردانی و تجلیل از هنر تشویق کند. همچنین فرصت‌های منحصر به فرد برای رشد استعدادهای محلی ایجاد کند و فعالان هنری را در سطح جهانی با تقویت روحیه وطن دوستی توانمند سازد.

این استراتژی حول سه محور می‌چرخد؛ هنرهای تجسمی عبارتند از: وسیله ای برای بیان اجتماعی و تعاملی، ابزاری برای گفت و گو و مشارکت و محرکی برای اقتصاد خلاق.

بر اساس این استراتژی، سازمان مربوطه ۱۲ برنامه را اجرا می‌کند که مسیرهای مورد نیاز پروژه توسعه و پیشرفت بخش را پوشش می‌دهد که عبارتند از: آموزش هنرهای تجسمی، توسعه استعدادهای جامعه هنری و حمایت از آنها، حمایت از دسترسی به منابع مرجع و منابع الهام بخش داخلی و بین‌المللی و دسترسی به منابع تولید، پیوندزدن منابع و خدمات دانش، حمایت از نمایندگی‌های هنری، گالری‌ها و شرکت‌های حراج، حمایت از رویدادها، تاریخ هنرهای پادشاهی و ارتباطات جامع، مشارکت جامعه محلی، مشارکت پزشکان و مشارکت بین‌المللی، سرمایه‌گذاری در هنر و ایجاد تقاضای هنری، و حمایت و بهبود حقوق حرفه ای هنرمندان.

در این برنامه‌ها ۴۳ طرح وجود دارد که از این بخش حمایت می‌کند، از جمله: حمایت از بهبود برنامه‌های درسی هنرهای تجسمی از مهد کودک تا پایه سوم راهنمایی با همکاری مقامات مربوطه، ابتکار برای کشف استعدادهای نوظهور، راهنمایی و مشاوره شغلی، دسترسی به منابع مرجع، آزمایشگاه همکاری و تجربه‌های هنری، پشتیبانی از استودیوها و فضای تولید، حمایت از توسعه گالری‌های محلی، هنر در فضاهای عمومی، تاریخ هنر سعودی و حمایت از مستندسازی محتوا، برنامه‌های هنری اجتماعی و سایر ابتکارات که زمینه ای برای یک حرکت خلاق رو به رشد و پایدار در هنرهای بصری در جهت‌ها و مسیرهای مختلف آن فراهم می‌کند.

سازمان هنرهای تجسمی در قبال این بخش وظایفی اصلی شامل توسعه سیستم‌های مرتبط، پیشنهاد پیش نویس قوانین و مقررات مورد نیاز برای ماهیت کار و اصلاح موارد قابل اجرا، تشویق سرمایه‌گذاری و هزینه در زمینه‌های مرتبط، تعیین استانداردها و شاخص‌ها برای بخش، تشویق افراد، موسسات و شرکت‌ها به تولید و توسعه محتوا، برگزاری دوره‌های آموزشی، تأیید برنامه‌های آموزشی حرفه ای و نهادهای صدور گواهینامه، حمایت از حقوق مالکیت معنوی و توسعه مجوزها برای فعالیت‌های مرتبط انجام می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای