برگزاری نشست کمیته چهارجانبه دربارهٔ ایران به ریاست وزیر خارجه سعودی

برگزاری نشست کمیته چهارجانبه دربارهٔ ایران به ریاست وزیر خارجه سعودی

جمعه, 10 سپتامبر, 2021 - 00:00
نشست کمیته چهارجانبه عربی مسئول پیگیری بحران‌ها با ایران برگزار شد (واس)

کمیته چهارجانبه وزیران خارجه عرب به ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی با هدف بررسی و پیگیری تحولات مربوط به بحران با ایران و راه‌های مقابله با دخالت‌های آن در امور داخلی کشورهای عربی در حاشیه یکصد و پنجاه و ششمین دوره نشست شورای اتحادیه عرب در قاهره برگزار شد.

اعضای حاضر در نشست مداخلات خرابکارانه ایران در منطقه، تأمین مالی ملیشیای تروریست حوثی در یمن و گروه‌های تروریستی تندرو و تهدیدکننده امنیت و صلح بین‌الملل را بررسی کردند.

از سوی دیگر، در نشست مذکور، مهم‌ترین تحولات برنامه هسته‌ای ایران نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر اهمیت ایجاد سازوکارهای لازم برای بازرسی فوری و فراگیر تمام سایت‌های هسته‌ای ایران و متوقف شدن کارشکنی‌های تهران در قبال قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی را خواستار شدند.

در این نشست «کمیته چهارجانبه عربی» (سعودی، مصر، امارات و بحرین) همچنین آخرین تحولات در عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت.

این نشست با مشارکت احمد ابو الغیط دبیرکل اتحادیه عرب، سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین و خلیفه شاهین المرر وزیر مشاور اماراتی برگزار شده‌است.

شاهزاده فیصل بن فرحان همچنین روز گذشته در جلسه کمیته وزیران عرب مربوط به پیگیری مداخلات ترکیه در امور داخلی کشورهای عربی به ریاست سامح شکری شرکت کرد.

در این نشست اهمیت تقویت هماهنگی مشترک عربی برای رسیدگی به هرگونه دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و اهمیت احترام به حاکمیت کشورها مطابق قوانین و هنجارهای بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت.

اعضای این کمیته شامل دبیرکل اتحادیه، وزیر امور خارجه بحرین و وزیر امور خارجه امارات هستند.

وزیر امور خارجه سعودی همچنین در جلسه کمیته وزیران عربی در خصوص اقدام برای توقف اقدامات اسرائیل در شهر اشغالی قدس به ریاست ایمن الصفدی معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اردن شرکت کرد.

در این نشست، حملات و اقدامات اسرائیل در شهر قدس و تجاوز اسرائیل به فلسطین محکوم شد و تقویت کار و تلاش مشترک در همه سطوح و جلوگیری از اقدامات و حملات اسرائیل با برقراری ارتباط با بازیگران برای تحت فشار قرار دادن دولت اشغالگر اسرائیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در نشست کمیته عربی از جامعه بین‌المللی خواسته شد تا در برابر نقض هنجارها و قوانین بین‌المللی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل قاطعانه بایستد.

همچنین در جلسه کمیته عربی دربارهٔ تشدید تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی، اسلامی و عربی برای جلوگیری از تجاوز اسرائیل و حمایت از مردم فلسطین بحث شد.

این جلسه با مشارکت وزیر امور خارجه مصر، رمطان لعمامره وزیر امور خارجه الجزایر، ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین، عثمان الجارندی وزیر خارجه تونس و سلطان المریخی وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه شرکت داشتند.

در ادامه، شاهزاده فیصل بن فرحان دیروز با همتای اردنی خود دیدار کرد و طرفین در این دیدار، راه‌های تقویت روابط بین دو کشور و دو ملت برادر را در همه زمینه‌های همکاری مشترک بررسی کردند.

آنها همچنین در مورد موضوعات دستور کار پانزدهمین جلسه شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح وزیران، آخرین تحولات در عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی رایزنی کردند.

پس از آن، شاهزاده فیصل بن فرحان دیروز با ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین دیدار کرد.

در این دیدار، راه‌های تقویت روابط برادرانه بین دو کشور و دو ملت برادر در همه زمینه‌های همکاری مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

دو طرف همچنین آخرین تحولات فلسطین و موضوعات دستور کار پانزدهمین جلسه شورای اتحادیه کشورهای عربی، علاوه بر آخرین تحولات در عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای