عزیز اخنوش به عنوان نخست‌وزیر مراکش منصوب شد

عزیز اخنوش به عنوان نخست‌وزیر مراکش منصوب شد

تجمع الاحرار بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را از آن خود ساخت
شنبه, 11 سپتامبر, 2021 - 07:45
ملک محمد ششم پادشاه مغرب در دیدار با عزیز اخنوش مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور (ماب)

ملک محمد ششم پادشاه مراکش، شامگاه جمعه با عزیز اخنوش رئیس حزب «التجمع الوطنی للاحرار» دیدار و وی را مکلف به تشکیل دولت جدید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب لیبرال «تجمع ملی الاحرار» در انتخابات پارلمانی بیشترین کرسی را به دست آورد. این حزب از ۳۹۵ کرسی به ۱۰۲ کرسی دست یافت این در حالی است که حزب عدالت و توسعه که دارای اکثریت پارلمانی بود تنها به ۱۳ کرسی دست یافت.

حزب اصالت و مدرنیته نیز ۸۶ کرسی، حزب الاستقلال ۸۱ کرسی، اتحاد سوسیالیست نیروهای مردمی ۳۵ کرسی، جنبش مردمی ۲۹ کرسی، حزب پیشرفت و سوسیالیسم ۲۱ کرسی و اتحاد مشروطه خواهان ۱۸ کرسی از آن خود کردند.

در بیانیه وزارت کاخ‌های پادشاهی و تشریفات مغرب آمده‌است که ملک محمد ششم روز جمعه در کاخ فاس میزبان اخنوش بود. در دیدار پادشاه مراکش، رئیس حزب «تجمع ملی الاحرار» را مکلف را به تشکیل دولت جدید کرد.

بنا به این گزارش، انتخاب اخنوش به عنوان مأمور به تشکیل کابینه طبق قانون اساسی و بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور صورت گرفت.

اخنوش پیش از این و از سال ۲۰۰۷، سمت وزیر کشاورزی را در دولت قبلی بر عهده داشت. حزب وی وزارتخانه‌های کلیدی در دولت سعد الدین العثمانی مانند اقتصاد، دارایی، صنعت و گردشگری را در دست داشت.

انتظار می‌رود که وی با احزاب حاضر در پارلمان برای تشکیل یک تیم دولتی جدید رایزنی کند که شامل حزب عدالت و توسعه نخواهد شد. رهبری این حزب (پنجشنبه) اعلام کرد در صف مخالفان قرار گرفت.

عزیز اخنوش جمعه اعلام کرد که مذاکرات را با همه احزاب سیاسی که در اصول و برنامه‌ها تحت رهبری پادشاه با ما تلاقی دارند، آغاز خواهد کرد تا دولتی منسجم تشکیل دهد.

در مورد سناریوهای ائتلاف احتمالی برای تشکیل دولت، ناظران معتقدند که سه احتمال وجود دارد: اولین مورد، تشکیل یک ائتلاف حزبی از سه حزب است که بیشترین آرا را به دست آوردند، یعنی تجمع ملی الاحرار (آزادگان)، اصالت و مدرنیته و الاستقلال. در مورد احتمال دوم، حزب لیبرال الاحرار، دولتی متشکل از چندین حزب را با اکثریت قریب به اتفاق ۳۵۱ کرسی تشکیل دهد که علاوه بر اصالت، تجدد و استقلال، اتحاد سوسیالیست، جنبش مردمی و اتحاد مشروطه را شامل شود. سومین احتمال این است که حزب الاحرار به تشکیل دولت با مشارکت حزب الاستقلال یا حزب اصالت و مدرنیته علاوه بر متحدانش، اتحاد سوسیالیست، جنبش مردمی و اتحاد مشروطه بسنده کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای