بدرقه الکاظمی به تهران با حمله به فرودگاه اربیل

بدرقه الکاظمی به تهران با حمله به فرودگاه اربیل

دو پهپاد بر فراز پایگاه آمریکایی‌ها سرنگون شد.. این حمله تلفاتی نداشته‌است
دوشنبه, 13 سپتامبر, 2021 - 00:15

علیرغم این که قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق، از آتش‌بس میان گروه‌های مسلح عامل حملات به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق با دولت عراق تا پایان سال جاری خبر داد، اما فرودگاه بین‌المللی اربیل هدف حمله دو پهپاد قرار گرفته‌است.

اگرچه هیچ‌یک از جناح‌های عامل این چنین حملات، چه به اربیل و چه به دفتر سفارت آمریکا در منطقه سبز در بغداد و پایگاه عین الاسد در الانبار، مسئولیت چنین اقداماتی را بر عهده نگرفتند، اما انگشت اتهام در حال حاضر متوجه جناح‌های طرفدار ایران است.

مشاور امنیت ملی عراق که با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور در سفر به ایران او را همراهی می‌کند، حالا و کمتر از یک ماه به انتخابات عراق تأکید کرد که این آتش‌بس شامل حملات به کاروان‌های شرکت‌های عراقی حامل تجهیزات لجستیک نمی‌شود.

همزمان ناظران به «الشرق الاوسط» می‌گویند که رسیدن به این آتش‌بس با گروه‌های مسلح نتیجه مذاکرات قاسم الاعرجی و فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق، با سران گروه‌های مسلح از جمله قیس الخزعلی دبیر عصائب اهل حق بوده‌است.

آنها ادامه دادند که این اقدام به منظور آماده‌سازی جهت ایجاد یک محیط امن برای خروج آمریکا از عراق صورت گرفته‌است.

بر اساس نتایج دور چهارم گفت و گوی راهبردی بین الکاظمی و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در سفر نخست‌وزیر عراق به واشینگتن در پایان ژوئیه گذشته، بر مسئله خروج نیروهای آمریکایی توافق شده‌است.

در حالی که هیچ بیانیه ای از هیچ‌یک از جناح‌های مسلح، اعم از برعهده گرفتن عملیات یا اعلام بی گناهی از آن منتشر نشده‌است، بیانیه‌های منتشر شده از سوی مقامات رسمی و حزبی که این عملیات را محکوم کرد فقط به غیرقانونی بودن این عوامل و نه تروریست بودن اکتفا کرده‌است.

از سوی دیگر، سرهنگ وین ماروتو سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، حمله شب گذشته به فرودگاه بین‌المللی شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان در شمال عراق را محکوم کرد.

سرهنگ ماروتو تأکید کرد که هر گونه حمله به دولت عراق، اقلیم کردستان و ائتلاف بین‌المللی، اقتدار نهادهای دولتی، حاکمیت قانون و حاکمیت ملی این کشور را تضعیف می‌کند.

او افزود، این حملات همچنین زندگی افراد غیرنظامی و نیروهای ارتش عراق، پیشمرگه و ائتلاف را به خطر می‌اندازد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای