سعودی: توافق هسته‌ای با وجود ناقص‌بودن، مورد احترام ایران قرار نگرفت

سعودی: توافق هسته‌ای با وجود ناقص‌بودن، مورد احترام ایران قرار نگرفت

حمایت ریاض از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای
دوشنبه, 13 سپتامبر, 2021 - 00:00
وزیر خارجه سعودی و همتای اتریشی خود در جریان نشست خبری مشترک روز گذشته در ریاض (عکس: یزید السمرانی)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی سلاح هسته‌ای را تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه دانست و گفت که ریاض از اقدامات بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند.

وزیر خارجه سعودی امروز یکشنبه در نشست خبری با الکساندر شالنبرگ همتای اتریشی خود در ریاض، بر حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان تأکید کرد، علی‌رغم اصرار حوثی‌ها بر راه حل نظامی، اولویت دیپلماسی سعودی در یمن همچنان برقراری صلح است.

او بر محفوظ بودن حق کامل ریاض برای دفاع از امنیت و دستاوردهای خود تأکید کرد.

وی نسبت به نقض‌ها و تخلفات ایران علیرغم ادعای تهران دربارهٔ ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود، ابراز نگرانی عمیق کرد و گفت: «توافق هسته ای با وجود نقص بودن و منفی بودن، مورد احترام ایران قرار نگرفت».

وزیر خارجه سعودی در پاسخ به سؤالی در مورد توافق هسته ای ایران اظهار کرد که ایران هنوز تعهدات و نقش خود را در توافق هسته ای اجرا نکرده‌است.

وی گفت: «ما به دنبال یک توافق طولانی‌تر و قوی تر هستیم. ما هنوز مشکوک هستیم حتی اگر این توافق از سوی ایران اجرا نشده باشد. ما نگران ناکافی بودن روند بازرسی‌ها هستیم (...) ایران باید پاسخ مثبت تری بدهد، توافق باید پایدار باشد و برنامه هسته ای آن صلح آمیز باقی بماند».

شاهزاده فیصل بن فرحان در ادامه دربارهٔ انتشار علنی اسناد محرمانه مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ گفت که ریاض بارها خواستار افشای همه اسناد مربوط به یازده سپتامبر بوده‌است.

او افزود: «همه اسناد آمریکایی تأیید کردند که پادشاهی عربی سعودی در این حملات تروریستی دست نداشته‌است».

وی هشدار داد که «تروریسم و افراط گرایی هنوز ادامه دارد و ما باید برای مقابله و جلوگیری از آن با هم همکاری کنیم، زیرا این یک تهدید دائمی است».

وزیر خارجه سعودی در مورد پرونده یمن گفت که کشورش پیشنهادی برای آتش‌بس در یمن و آغاز گفت و گوهای سیاسی ارائه کرده‌است، با این حال، حوثی‌ها منافع مردم را در نظر نمی‌گیرند.

وی افزود: سعودی با نماینده سازمان ملل متحد در یمن و متحدانش همکاری می‌کند تا به توافق برسد. او همچنین گفت که اولویت سعودی ایجاد صلح در یمن است و مسئولیت این مسئله به خود حوثی‌ها برمی گردد.

رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی ادامه داد: حوثی‌ها همچنان غیرنظامیان را در مأرب هدف قرار می‌دهند و جان آنها را به خطر می‌اندازند. آنها خواهان راه حل نظامی هستند. آنها حملاتی را علیه سعودی در فرودگاه أبها انجام دادند و سعی کردند به دمام نیز حمله کنند (...) پادشاهی حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند و به حملات پاسخ خواهد داد.

او اظهار کرد: «ما همچنان بر آتش‌بس و راه حل سیاسی اصرار داریم و با نماینده سازمان ملل در این زمینه و با شرکای اروپایی خود و ایالات متحده همکاری خواهیم کرد».

وزیر خارجه اتریش نیز به نوبه خود حملات موشکی حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد و از تلاش‌های پادشاهی در حل بحران یمن قدردانی کرد. وی خواستار ادامه مذاکرات هسته ای وین دربارهٔ ایران شد.

وزیر خارجه اتریش گفت که کشورش و جهان نشانه‌های مثبتی از سوی ایران در رابطه با پرونده هسته ای مشاهده نکردند.

وی اضافه کرد: «نشانه‌هایی که از دولت جدید ایران مشاهده می‌کنیم دلگرم کننده نیست». وی نسبت به از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران در وین ابراز امیدواری کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای