آغاز موج سوم مهاجرت از سوریه

آغاز موج سوم مهاجرت از سوریه

روسیه و ترکیه؛ تنش در ادلب و همکاری در شرق فرات
سه شنبه, 14 سپتامبر, 2021 - 10:45

شلوغی‌های روزافزون در مقابل اداره‌های مهاجرت و گذرنامه در مناطق تحت کنترل رژیم سوریه نشان از تمایل بسیاری برای خروج از کشور و آغاز موج سوم مهاجرت به خارج است.

یکی از کارچاق کن‌ها و دلالان امور اداری گفت که فعالیت او با افزایش تقاضا برای گذرنامه و تکمیل فرآیندهای اداری رونق گرفته، اما او به همه کسانی که توانستند از «جهنمی به نام سوریه» خارج شوند، غبطه می‌خورد.

 بر اساس مشاهدات این فرد، موج سوم مهاجرت آغاز شده‌است، اما این بار بیشترین درصد مربوط به «مناطق ساحلی طرفدار رژیم» است.

سوریه در سال ۲۰۱۲ و با شروع جنگ، پس از اعتراضات سراسری ضد رژیم، شاهد اولین موج بزرگ مهاجرت بود و پس از آن موج بزرگتری در سال ۲۰۱۵ در اوج تشدید جنگ رخ داد.

سوری‌ها اکنون به دلیل افزایش تقاضا و کمبود کاغذ چاپ پاسپورت، با مشکل در اخذ گذرنامه مواجه هستند.

محمد الرحمون وزیر کشور در دمشق اعلام کرد که صدور گذرنامه انباشته شده قبل از پایان ماه سپتامبر به پایان می‌رسد. وی گفت که تأخیر در اعطا و تمدید گذرنامه به دلایل «فنی خارج از کنترل وزارتخانه» است.

از سوی دیگر، هواپیماهای جنگی روسیه به حملات خود در مناطقی در حومه جنوبی ادلب و حومه حلب ادامه دادند، آنها از جمله محوطه پست نظمی ترکیه در ادلب را هدف قرار دادند که نشان دهنده تنش بین دو کشور بر سر پرونده سوریه است. همزمان ارتش دو کشور به گشت زنی مشترک در شرق فرات، شمال شرقی سوریه پرداختند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که صبح دوشنبه هواپیماهای جنگی روسیه ۱۵ حمله هوایی به مناطق دیر سنبل و حومه شهر الباره انجام دادند.

دیده‌بان از حمله هوایی به حوالی پست نظامی ترکیه در نزدیکی شهر الباره در جبل الزاویه در جنوب ادلب خبر داد. گزارشی از تلفات احتمالی در دست نیست.

همزمان، بمباران هوایی مشابه روسیه در نزدیکی شهر دارة عزة و محور شیخ سلیمان در غرب حلب، منجر به زخمی شدن یک نفر شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای