سه نیروی الحشد الشعبی در حمله به سوریه کشته شدند

سه نیروی الحشد الشعبی در حمله به سوریه کشته شدند

چهارشنبه, 15 سپتامبر, 2021 - 10:45
حمله هوایی به حومه دمشق ماه گذشته

در پی هدف قرار گرفتن مواضع الحشد الشعبی شب گذشته در نوار مرزی عراق و سوریه، دست کم سه جنگجوی الحشد الشعبی عراق کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که این حملات در اطراف شهر مرزی آلبوکمال واقع در شرق دیرالزور صورت گرفت.

دیده‌بان گزارش داد هواپیماهای بدون سرنشین سه شنبه شب (۲۳ شهریور ۱۴۰۰) خودروها و کامیون‌های وابسته به الحشد الشعبی تحت حمایت تهران را در حومه البوکمال پس از عبور از مرز عراق و ورود به خاک سوریه هدف قرار دادند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این حمله هوایی چندین شبه‌نظامی کشته و مجروح شدند.

این دیده‌بان کشته شدن دست کم سه نفر از شبه نظامیان را در نتیجه این حملات تأیید کرد و گفت: حال برخی از مجروحان وخیم است.

همچنین یک منبع در الحشد الشعبی به فرانس پرس ضمن رد هرگونه تلفات انسانی در این حمله گفته‌است، در این حمله چهار خودروی متعلق به نیروهای الحشدالشعبی منهدم شده‌است.

وی گفت: «پایگاه مورد حمله نزدیک به یک گذرگاه مرزی وابسته به جناح‌های موجود در مرز مشترک بین عراق و سوریه است».

ائتلاف الفتح شاخه سیاسی جناح‌های وابسته به الحشد الشعبی، روز چهارشنبه در بیانیه ای «حمله مجرمانه علیه نیروهای مسلح الحشد در مرز عراق و سوریه» را محکوم کرد.

این ائتلاف از دولت و پارلمان عراق خواست تا «با مشخص کردن کشورهای مسئول این حملات و مقابله با آنها» موضعی صریح (..) اتخاذ کنند.

گروه‌های حامی ایران، تحت رهبری جناح‌های نیروهای الحشد الشعبی، از نفوذ نظامی در منطقه مرزی بین سوریه و عراق برخوردارند و در کرانه غربی رود فرات در استان مرزی دیرالزور مستقر هستند. کامیون‌های حامل اسلحه، مهمات یا انبارها در این منطقه غالباً مورد اصابت حملات اسرائیل قرار می‌گیرند.

از زمان رسیدن جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا، واشینگتن دو بار اعلام کرده‌است که علیه جناح‌های الحشد الشعبی در شرق سوریه حملاتی ترتیب داده و تلفاتی در پی داشته‌است.

این در حالی است که ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا هرگونه بمباران نواحی مرزی عراق و سوریه را رد کرد. وین ماروتو سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در واکنش به این حمله در حساب کاربری توئیتر خود نوشته‌است: «ما عملیاتی در نقطه مرزی البوکمال نداشتیم».

واشنگتن شبه نظامیان عراقی مرتبط با ایران را مسئول حمله به تأسیسات عراقی محل اقامت عناصر آمریکایی می‌داند.

حملات شبه گذشته، چند روز پس از آن صورت گرفت که دو هواپیمای بدون سرنشین فرودگاه بین‌المللی اربیل را که پایگاه هوایی نیروهای ائتلاف در آن قرار دارد، هدف قرار دادند. این حمله تلفاتی در پی نداشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای