سعودی کمیته «توسعه سامانه‌های دفاعی» تشکیل داد

سعودی کمیته «توسعه سامانه‌های دفاعی» تشکیل داد

تأکید سعودی بر ادامه همکاری با سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن
چهارشنبه, 15 سپتامبر, 2021 - 14:15
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، جلسه دولت را اداره می‌کند (واس)

شورای وزیران سعودی با پیشنهاد تشکیل «کمیته عمومی توسعه دفاعی» با هدف ایجاد نوآوری در زمینه سیستم‌های دفاعی موافقت کرد.

کمیته عمومی توسعه دفاعی دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است و با نخست‌وزیر مرتبط است.

بر اساس این گزارش، کار این کمیته، تعیین اهداف فعالیت‌های تحقیق، توسعه و نوآوری در زمینه‌های فناوری و سیستم‌های دفاعی و تعیین سیاست‌ها و استراتژی‌های آن، اعلام شده‌است.

سعودی در چارچوب «چشم‌انداز ۲۰۳۰»، بزرگ‌ترین فرایند توسعه بخش نظامی خود را همگام با تغییر و تسریع تهدیدها و تضمین حفاظت از منافع و امنیت سعودی را راهبری می‌کند.

این اقدامات شامل تقویت و نوسازی قابلیت‌های دفاعی، افزایش بومی سازی تولیدات نظامی و تنوع مشارکت‌های بین‌المللی در این چارچوب است.

شرکت صنایع نظامی سعودی که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد، مسئولیت توسعه بخش صنایع نظامی، کاهش وابستگی سعودی به خارج از کشور برای تأمین توان دفاعی خود و بومی سازی ۵۰ درصد از هزینه‌های نظامی طی ۱۰ سال است.

شورای وزیران سعودی در جلسه مجازی روز سه شنبه خود به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان، بر ادامه کار با سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در یمن، به عنوان یک اولویت تأکید کرد و در عین حال از حق کامل خود برای دفاع از امنیت و شهروندان خود مطابق با قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین عرفی آن دفاع کرد.

شورای وزیران سعودی، بر محتویات نامه هیئت دائمی پادشاهی در سازمان ملل متحد به شورای امنیت به دنبال هدف قرار دادن غیرنظامیان توسط شبه نظامیان حوثی تحت حمایت ایران در منطقه شرقی، جازان و نجران تأکید کرد.

ماجد القصبی سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی سعودی در این باره گفت: شورای وزیران از جامعه بین‌المللی برای پذیرفتن مسئولیت خود در قبال این شبه نظامیان و حامیان آنها دعوت کرد.

دولت سعودی گفت حوثی‌ها باید از منابع مالی که به آن اجازه اقدامات خصمانه فرامرزی می‌دهد محروم شود تا تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر در یمن از بین نرود.

از نظر سعودی، این اقدامات حوثی‌ها تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به راه حل سیاسی جامع در یمن را تضعیف و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.

این شورا به مشارکت پادشاهی در کار پانزدهمین اجلاس شورای اتحادیه کشورهای عربی و محکومیت حملات و اقدامات اسرائیل در شهر قدس اشاره کرد. همچنین بر اهمیت اعمال مکانیسم‌های لازم برای بازرسی سریع و همه‌جانبه از سایت‌های هسته ای ایران و تلاش برای تقویت هماهنگی مشترک عربی برای مقابله با هرگونه دخالت در امور داخلی کشورهای عربی تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای