کشف سنگ‌نگاره ۸ هزار ساله در شمال سعودی

کشف سنگ‌نگاره ۸ هزار ساله در شمال سعودی

پنجشنبه, 16 سپتامبر, 2021 - 12:45

باستان‌شناسان در سعودی موفق به کشف سنگ‌نگاره ۸ هزار ساله‌ای در منطقه الجوف در شمال این کشور شدند که گفته می‌شود قدیمی‌ترین سنگ‌نگاره جهان است.

براساس گزارش مجله «العلوم و الآثار»، این سنگ نگاره نویافته، که در «پایگاه شتر» الجوف کشف شد، ممکن است قدیمی‌ترین مکان در جهان برای سنگ نگاره حیوانات در اندازه واقعی آنها باشد.

در این مجموعه، سنگ نگاره ۲۱ شتر و اسب برای نخستین بار در صحرای سعودی پیدا شده‌است. محققان می‌گویند قدمت این آثار به دوره نوسنگی، بین ۵۲۰۰ تا ۵۶۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

در این مکان تعدادی از مجسمه‌های شتر و حیواناتی از خانواده اسب در اندازه واقعی آنها برجسته شده‌است که در نحوه اجرای آنها با هنر سنگی رایج در سراسر پادشاهی متفاوت است.

مجسمه‌های باستانی که در این محل کاوش شده‌است همچنین وجود صنعت سنگ متمایز و بقایای استخوان حیوانات و فسیل آنها را نشان می‌دهد.

تیم تحقیقاتی که این کشف را ثبت کرده، متشکل از دانشمندان میراث فرهنگی سعودی، دانشگاه ملک سعود، مرکز تحقیقات فرانسه، مؤسسه ماکس پلانک، دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه آکسفورد است.

در همین زمینه، سازمان آموزشی، فرهنگی و علمی ملل متحد (یونسکو) ذخیره‌گاه طبیعی جزایر فرسان سعودی را در فهرست خود ثبت کرد.

این خبر از سوی کمیته ملی آموزش، فرهنگ و علم و انجمن حفظ میراث سعودی (ما میراث خود هستیم) تأیید شده‌است.

اعلام ثبت ذخیره گاه جزایر فرسان در شبکه «برنامه انسان و زیست کره» یونسکو روز گذشته و ۳ سال پس از ارسال پرونده، در سی و سومین جلسه کمیته هماهنگی اعلام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای