خشم چین و فرانسه از پیمان امنیتی آمریکا، استرالیا و بریتانیا

خشم چین و فرانسه از پیمان امنیتی آمریکا، استرالیا و بریتانیا

پنجشنبه, 16 سپتامبر, 2021 - 19:45

ایالات متحده یک شراکت امنیتی گسترده با استرالیا و بریتانیا در منطقه هند و اقیانوسیه برای مقابله با چین آغاز کرد، به طوری که طی آن زیردریایی‌های هسته ای به کانبرا داده می‌شود؛ پیمانی که پکن آن را یک معامله «غیرمسئولانه» دانست.

فرانسه نیز از این اعلامیه انتقاد کرد؛ امضای پیمان «اوکوس» سبب شد کانبرا قرارداد پیشین ساخت زیردریایی کلاسیک از سوی پاریس را لغو کند.

نخست‌وزیر استرالیا طی سخنرانی مجازی در مراسم امضا و اعلام این معاهده گفت، در راستای توافق امنیتی جدید تحت عنوان آکوس با بریتانیا و آمریکا، کانبرا زیردریایی هسته‌ای دریافت خواهد کرد.

در مقابل، چین این توافق «کاملاً غیر مسئولانه» بین ایالات متحده و استرالیا را محکوم کرد. لیو جیان چاو سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آغاز همکاری بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا در زمینه ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای به صلح و ثبات در منطقه بسیار آسیب می‌رساند، توقف رقابت تسلیحاتی را پیچیده می‌کند و به تلاش‌های انجام شده در چارچوب اقدامات بین‌المللی غیرضروری آسیب می‌رساند».

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز ایجاد ناوگان زیردریایی هسته‌ای جدید و اعطای آن به استرالیا به حفظ ثبات و امنیت در اقیانوس هند و اقیانوس آرام کمک می‌کند. جانسون گفت این اقدام «علیه هیچ قدرت دیگری نیست».

در بیانیه سه رهبر آمریکایی، استرالیایی و بریتانیایی هیچ اشاره ای به چین نشده و تنها به «صلح و ثبات در منطقه هند و اقیانوسیه» اشاره شده‌است، اما شکی نیست که پیمان جدید بیش از هر چیز مقابله با بلندپروازی‌های منطقه ای پکن را هدف گرفته‌است.

رئیس‌جمهور آمریکا از زمان انتخابش، بارها و بارها گفته‌است که مانند سلف خود، دونالد ترامپ، قصد دارد با چین مقابله کند، اما روش او کاملاً با میلیاردر جمهوری‌خواه یعنی تقابل مستقیم بین دو ابرقدرت اقتصادی جهان متفاوت است.

بایدن در ۲۴ سپتامبر در واشینگتن، نخست وزیران استرالیا، هند و ژاپن را گردهم می‌آید تا گروه چهارگانه همکاری‌های استراتژیک (کواد) را برای مقابله با چالش‌های امنیتی و نظامی منطقه هند-پاسفیک احیا کند.

به نوبه خود، نخست‌وزیر استرالیا، پس از اعلام پیمان سه جانبه، امروز شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین را به گفت و گو دعوت کرد.

از سوی دیگر امضای پیمان «اوکوس» سبب شد کانبرا قرارداد پیشین ساخت زیردریایی از سوی پاریس را لغو کند. فرانسه در سال ۲۰۱۶ قراردادی به ارزش تقریبی ۵۶ میلیارد یورو با استرالیا بسته بود تا ظرف چند سال ۱۲ زیردریایی عظیم با موتور دیزیل طراحی و در این کشور بسازد.

 فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه، از عقب‌نشینی کانبرا از «قول» خود انتقاد کرد. ژان ایو لودریان وزیرخارجه فرانسه نیز به قرارداد میان آمریکا، بریتانیا و استرالیا واکنش داد و گفت: «این تصمیم یک جانبه، ناگهانی و غیرمنتظره بسیار شبیه به کاری است که آقای ترامپ انجام می‌داد».

نخست‌وزیر استرالیا امروز توضیح داد که «تصمیمی که برای عدم ادامه مسیر دستیابی به زیردریایی‌های کلاس (Attack) و در پیش گرفتن این مسیر دیگر گرفته شده‌است تغییر در نظر نیست، بلکه تغییر در نیازها است».

زیردریایی‌های هسته ای نسبت به زیردریایی‌های معمولی پیشرانه دیزلی-برقی خود آزادانه تر هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای