شورای همکاری خلیج ادامه حمایت ایران از گروه‌های تروریستی را محکوم کرد

شورای همکاری خلیج ادامه حمایت ایران از گروه‌های تروریستی را محکوم کرد

جمعه, 17 سپتامبر, 2021 - 12:30
عکس یادگاری در پایان جلسه شورای وزیران خارجه خلیج با حضور وزیر خارجه عراق در ریاض (واس)

نشست وزرای کشورهای خلیج با حضور وزرای خارجه عراق و یمن بر اهمیت کاهش تنش و دستیابی به صلح و ثبات در این منطقه مهم جهان از طریق گفت و گو و هماهنگی مشترک تأکید کرد.

بیانیه پایانی صد و چهل و نهمین نشست شورای همکاری خلیج در سطح وزرای خارجه با حضور وزرای خارجه عراق و یمن ابراز امیدواری کرد که ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جدید ایران نقشی مثبت در کاهش تنش و اعتمادسازی میان شورای همکاری و ایران بر اساس اصولی که شورای همکاری آن را تصویب و به طرف ایرانی اعلام کرده، داشته باشد.

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق گفت که کشورش از روابط عالی خود با همه کشورهای همسایه بهره برده و به گفته وی در آخرین اجلاس بغداد کشورهای غیرهمسو را جمع‌آوری کرده‌است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی دیروز با حضور دبیرکل شورای همکاری خلیج و وزرای خارجه بحرین و یمن افزود: «منطقه ما در وضعیت خطرناک، تناقضات و درگیری‌ها قرار دارد. عراق می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و کنفرانس بغداد مثال خوبی است. ما روابط قوی با همه کشورهای همسایه داریم، ما توانسته‌ایم نقیض‌ها را گرد هم بیاوریم، هدف رسیدن به راه حلی برای مشکلات است».

حسین اظهار کرد که تعامل با مشکلات از طریق گفت و گو تنها راه هموارسازی راه برای دستیابی به تفاهم و حل اختلافات در منطقه است.

وزیر خارجه عراق ضمن ابراز نگرانی کشورش از وضعیت یمن، حملات به سعودی را محکوم کرد.

وی افزود: «وضعیت یمن از طریق گفت و گو و مذاکره قابل حل است. هیچ راه دیگری وجود ندارد. جنگ‌ها به نتیجه نمی‌رسند».

به نوبه خود، عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین و رئیس جلسه این دوره نشست تأکید کرد که ایران یک کشور همسایه است و ما معتقد به گفت و گو و احترام به دیگری هستیم.

وی افزود: «ما منطقه ای امن و مرفه برای همه، برای ایران و دیگران می‌خواهیم. مردم این منطقه برای رسیدن به این هدف به این همکاری و همکاری بیشتر نیاز دارند».

الزیانی از وجود تماس‌های مستمری بین کشورهای حوزه خلیج و همسایگان آنها خبر داد و افزود: «تماس وجود دارد و ان شاءالله ما به صلح و ثبات در این منطقه مهم جهان دست خواهیم یافت».

عبداللطیف الزیانی تأکید کرد که نشست وزیران خارجه خلیج بر ادامه حمایت و تقویت اقدامات مشترک خلیج در سطوح مختلف و تعمیق همکاری‌های خلیج در زمینه‌های مختلف تأکید کرد.

وی اعلام کرد که شورا تصمیم گرفت گفت و گوی راهبردی بین کشورهای حوزه خلیج و کشورهای آسیای میانه را تصویب کرده و دبیرخانه را موظف به انجام اقدامات لازم کند.

احمد عوض بن مبارک وزیر امور خارجه یمن، به نوبه خود گفت که این دیدار به خودی خود تصویری روشن و پیامی محکم در مورد ضرورت هماهنگی موضع مشترک عربی در قبال مسائل و چالش‌های منطقه است.

بن مبارک در پاسخ به سؤال «الشرق الاوسط» گفت که دولت قانونی یمن به گروه کودتاگران حوثی امتیاز نمی‌دهد، بلکه به مردم یمن و منافع آنها امتیاز می‌دهد.

وی افزود: «هر زمان که بتوانیم جنگ را به پایان برسانیم و از عواقب آن جلوگیری کنیم، به خاطر مردم خود امتیاز می‌دهیم و در عین حال به شدت می‌جنگیم و حوثی بر سر دیوارهای مأرب خودکشی می‌کند».

در ادامه، نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج بر نگرانی کشورهای شورای همکاری خلیج از تحولات اخیر در افغانستان تأکید کرد.

وی در پاسخ به سؤال «الشرق الاوسط» گفت: «ما با واقعیتی روبرو هستیم که چالش‌های زیادی را در پی دارد. پیام دولت موقت افغانستان هنوز مشخص نیست. ما برخی اظهارات و تمایل به همکاری را شنیده‌ایم، اما اقدامات مهم هستند نه اظهارات».

الحجرف تأکید کرد که پرونده افغانستان برای کشورهای حوزه خلیج بسیار مهم است. وی افزود: «برای ما مهم است که مردم افغانستان از حق زندگی، امنیت و ثبات برخوردار شوند و افغانستان نباید لحظه ای پناهگاه جریان‌های تروریستی که مستقیماً امنیت جمعی ما را تهدید می‌کند، باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای