وزیر خارجه چک: موضوع هسته‌ای ایران نگران‌کننده است.. قصدی برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

وزیر خارجه چک: موضوع هسته‌ای ایران نگران‌کننده است.. قصدی برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

یاکوب کولهانک به «الشرق الاوسط»: سعودی نیروی مهمی برای دستیابی به ثبات در منطقه است
جمعه, 17 سپتامبر, 2021 - 13:45
یاکوب کولهانک وزیر خارجه چک (الشرق الاوسط)

یاکوب کولهانک وزیر امور خارجه چک، از نگرانی روزافزون کشورش و اروپا در مورد مسیر هسته ای ایران خبر داد و بر لزوم تغییر این رفتار تأکید کرد. او همچنین اذعان کرد که تحولات سریع در وضعیت در افغانستان و به دست گرفتن قدرت توسط جنبش طالبان در این کشور شگفت‌آور بود.

وزیر خارجه چک در گفت و گو با روزنامه «الشرق الاوسط» در حاشیه سفر اخیر خود به ریاض، بر لزوم مشارکت جامعه بین‌المللی به منظور انجام یک نوع «گفت و گوی هماهنگ» با دولت جدید در کابل، به منظور جلوگیری از یک فاجعه انسانی، تأکید کرد.

با این حال، وی گفت، کشورش هیچ اقدامی برای به رسمیت شناختن دولت جدید به رهبری طالبان نکرده‌است. وی از سوی دیگر تأکید کرد که سعودی نیروی مهمی برای دستیابی به ثبات در منطقه است.

کولهانک دربارهٔ ماهیت رایزنی‌هایی که وی در این سفر انجام داد، گفت: «به غیر از شرکت من در مجمع تجاری، جلساتی در وزارت امور خارجه سعودی با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه و عادل الجبیر وزیر مشاور دولت برگزار شد.. ما می‌خواهیم تبادل اطلاعات در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک، اعم از روابط دوجانبه، مسائل امنیتی، مبارزه با تروریسم یا توسعه منطقه ای را عمیق‌تر کنیم».

وی افزود که آنها قصد دارند رایزنی‌های منظم را رسمی کنند و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک مشارکت راهبردی با سعودی به منظور افزایش همکاری در بخش‌های مختلف برقرار شود.

کولهانک اضافه کرد که سعودی و جمهوری چک در زمینه‌های مختلف مانند تجارت، همکاری علمی، بخش انرژی و معدن، بخش بهداشت و آبگرم (اسپای سلامتی) و صنعت امنیت چیزهای زیادی برای ارائه به یکدیگر دارند.

کولهانک افزود: «ما در ارائه دانش، فناوری و محصولات چک برای پروژه‌های غول پیکر، بلندپروازانه و چشمگیر برای دولت پادشاهی، مانند نیوم، پروژه گردشگری دریای سرخ یا ریاض سبز ابتکار بالقوه بالایی داریم».

وی افزود که پتانسیل زیادی برای سرمایه‌گذاری بیشتر سعودی در جمهوری چک به منظور حمایت از تجارت و سرمایه‌گذاری متقابل وجود دارد.

کولهانک در مورد نقشی که سعودی در ثبات منطقه ایفا می‌کند، گفت: «پادشاهی قدرت مهمی برای دستیابی به ثبات در منطقه است. این کشور همچنین یکی از بازیگران اصلی اقتصاد جهانی است که سال گذشته در جریان ریاست موفق G20 و برگزاری آن از سوی پادشاهی این مسئله تأیید شد». او همچنین از ریاست سعودی بر گروه ۲۰ در سال گذشته، به دلیل عدم تمرکز صرف بر اقتصاد و توجه به مسائل زیست‌محیطی و زنان قدردانی کرد.

کولهانیک در مورد اصلاحات در سعودی گفت: «شگفت‌انگیز است که شما مرتباً در رسانه‌های برجسته جهان دربارهٔ اصلاحات بلند پروازانه و پروژه‌های بزرگ مانند برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ که در حال اجرا است، می‌شنوید و می‌خوانید».

کولهانک با بیان نظر خود در مورد بحران یمن و تلاش‌های سعودی برای حل آن گفت: «جمهوری چک همیشه از فعالیت‌های جامعه بین‌المللی در زمینه جستجوی راه حلی برای بحران یمن حمایت کرده‌است. در این زمینه، ما از ابتکار جدید ارائه شده توسط سعودی در ماه مارس استقبال کردیم، که معتقد بودیم می‌تواند به یافتن راه حلی قابل قبول و پایدار کمک کند. متأسفانه درگیری‌ها و حملات برون مرزی همچنان ادامه دارد. ما رسماً خواسته‌ایم تا این حملات متوقف و همه طرف‌ها آتش‌بس فوری سراسری اعلام کنند».

وزیر خارجه چک دربارهٔ مذاکرات دربارهٔ برنامه هسته ای ایران و خطرات ناشی از فعالیت ایران در منطقه گفت: مسیر هسته ای ایران بسیار نگران کننده است و باید تغییر کند و ما معتقدیم که حفظ برجام بهترین راه برای دستیابی به این هدف است.

وزیر خارجه چک با ابراز حمایت از بازگشت ایالات متحده به توافق و اجرای کامل آن توسط همه طرف‌ها، امیدوار است که ایران به مذاکرات وین بازگردد.

او دربارهٔ تصورش در مورد تصرف قدرت طالبان در افغانستان و تأثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه و جهان، از بروز عنصر غافلگیری در مورد تحولات سریع در افغانستان خبر داد و گفت: «ما باید با واقعیت همان‌طور که هست روبرو شویم و واقع بین باشیم. ما دستاوردهای خود را در دو دهه گذشته رها نخواهیم کرد.. در گام‌های بعدی خود در مورد مقامات جدید افغانستان باید انتظارات واقع بینانه داشته باشیم، البته بدون این که ارزش‌ها و اصول خود را به خطر بیاندازیم».

وی افزود که جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی باید به نوعی «گفت و گوی هماهنگ» با دولت جدید در کابل داشته باشد.

وی در عین حال گفت که کشورش از رویکردی یکپارچه با «حاکمان جدید افغانستان» پیروی می‌کند. وی افزود: «دولت جدید در کابل باید بر اساس اقداماتش قضاوت شود، نه بر اساس گفته‌هایش». او در پایان تأکید کرد که چک‌ها قصد ندارند دولت جدید به رهبری طالبان را به رسمیت بشناسند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای