تشدید تنش نظامی روسیه در ادلب در آستانه دیدار پوتین و اردوغان

تشدید تنش نظامی روسیه در ادلب در آستانه دیدار پوتین و اردوغان

گزارش تحقیقی «الشرق الاوسط» دربارهٔ «همکاری خصمانه» بین روسیه و ترکیه امروز منتشر می‌شود
یکشنبه, 19 سپتامبر, 2021 - 00:30

در آستانه نشست بین ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در پایان ماه جاری، جنگنده‌های روسیه بمباران مناطق ادلب در شمال غرب سوریه را تشدید کردند.

یک مقام بلندپایه ترکیه به روزنامه «حریت» نزدیک به دولت ترکیه گفته‌است که اصلی‌ترین موضوع در دستور کار دیدار اردوغان و پوتین در سوچی، مسئله سوریه و به‌طور خاص ادلب خواهد بود.

وی اضافه کرد: شرایط مقرر در توافق آتش‌بس در ادلب، که بین دو طرف در ۵ مارس ۲۰۲۰ امضا شد، به‌طور کامل اجرا نشده‌است.

وی افزود: حملات شدید هواپیماهای جنگی روسیه به اهدافی در ادلب در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که آرامشی که از زمان «توافق‌نامه مارس» در منطقه حاکم شده‌است تغییر کرده‌است.

در همین راستا، روزنامه «الشرق الاوسط» امروز پرونده روابط بین «دو دوست سرسخت» را در طول تاریخ، حال و افق آینده باز می‌کند. ویتالی ناومکین متخصص روس، قرائت خود از دیدگاه مسکو در مورد این رابطه را ارائه می‌دهد. عمر آنهون سفیر سابق ترکیه نیز دیدگاه آنکارا را ارائه می‌دهد.

«همکاری خصمانه» بین این دو کشور، دیگر تنها حوزه دو جانبه را از نظر نظامی، تجاری، اقتصادی و سیاسی شامل نمی‌شود، بلکه پرونده‌های پیچیده منطقه ای در سوریه، لیبی، قره باغ و آب‌های گرم را مورد بررسی قرار می‌دهد. برخی تحلیلگران سیاسی تعامل مسکو و آنکارا در مناطق درگیری را «همکاری خصمانه» یا «رقابت همکارانه» نامیده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای