واشنگتن پرونده القاعده در ترکیه را گشود

واشنگتن پرونده القاعده در ترکیه را گشود

آمریکا دو تبعه مصری را به دلیل ارتباط با اخوان المسلمین تحریم کرد
شنبه, 18 سپتامبر, 2021 - 10:45

واشنگتن پرونده‌های القاعده در ترکیه را گشود و وزارت خزانه داری این کشور اعلام کرد پنج نفر (۳ شهروند ترکیه‌ای و ۲ شهروند مصری به نام‌های مجدی سالم و محمد نصر الدین الغزلانی) از حامیان القاعده را تحریم کرده‌است.

به گفته عمرو عبدالمنعم پژوهشگر مسائل جنبش‌های بنیادگرا در مصر، «سالم و الغزلانی اعضای جماعت الجهاد هستند و با رهبران اخوان ارتباط دارند».

عبدالمنعم به «الشرق الاوسط» گفت «سالم یکی از رهبران سازمان الجهاد است و در پرونده (طلائع الفتح)، به ۱۵ سال زندان محکوم شد و قبل از ۲۰۱۱ آزاد شد».

وی اظهار کرد که «سالم پس از برکناری محمد مرسی از قدرت در سال ۲۰۱۳ به دلیل نزدیک بودن به اخوان المسلمین و نقش اصلی در حمایت از این سازمان، به ترکیه فرار کرد».

مقامات مصری اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی کردند.

عبدالمنعم در مورد الغزلانی تأکید کرد که او در پرونده بمب‌گذاری در منطقه خان الخلیلی در مرکز قاهره (در دهه ۱۹۹۰) به ۱۵ سال زندان محکوم شد و هنگامی که از زندان خارج شد، او «بازوی قدرتمند» گروه‌های «الجهاد» بود که خیرت الشاطر معاون رهبر اخوان از آن برای تهدید دولت مصر استفاده می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه الغزلانی به «دکتر» ملقب شده‌است، گفت: او گروه‌های مسلح موسوم به «کمیته‌های مسلح در کرداسه» را تأسیس کرد. او پس از پراکنده شدن تحصن حامیان اخوان المسلمین در میدان‌های (رابعه) قاهره و (النهضه) در جیزه، حمله به ایستگاه پلیس کرداسه در استان جیزه را رهبری کرد. پس از آن حکم اعدام علیه وی (به صورت غیابی) در پرونده حوادث ایستگاه پلیس کرداسه صادر شد.

عبدالمنعم اضافه کرد: «سالم و الغزلانی عضو کمیته‌هایی بودند که مرسی در سال ۲۰۱۲ برای مذاکره با اعضای سازمان (بیت المقدس) در سینا برای آزادی سربازان ربوده شده تشکیل داده بود. آنها نقش برجسته ای با رهبران تکفیری در این زمینه ایفا کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای