دیرالزور در درگیری ایران و آمریکا گیر افتاده‌است

دیرالزور در درگیری ایران و آمریکا گیر افتاده‌است

شنبه, 18 سپتامبر, 2021 - 00:30

سکوت حاکم بر خیابان‌های ویران شده در دیرالزور تنها با غرش هواپیماهای جاسوسی آمریکایی در حومه شمالی آن یا با بمبارانی که تصور می‌شود ایرانی است و پایگاه‌های آمریکایی در شرق فرات در نزدیکی مرز سوریه و عراق را نشانه رفته‌است، شکسته می‌شود.

طبق تحقیق «الشرق الاوسط»، بیشترین فعالیت در استان دیرالزور در نقاط مرزی انجام می‌شود و ساکنان آن بیشترین بهره را از حمل و نقل بین عراق و سوریه می‌برند. در گذرگاه القائم-البوکمال، یک روند فعالی از ورود و خروج کامیون‌های حامل بار وجود دارد. بازارها نیز مملو از کالاست و جنبش جوشی برای خرید دیده می‌شود. مردم البوکمال و المیادین، به ویژه کسانی که پس از آوارگی قبلی به آن بازگشتند به ویژه افراد مسن، بیشترین تعهد را برای ماندن دارند.

آرامش در دیرالزور گاهی با هدف قرار دادن پایگاه‌هایی از سوی آمریکا که واشنگتن می‌گوید وابسته به «نیروهای الحشد عراق» و «سپاه پاسداران ایران» هستند، برهم می‌ریزد.

یکی دیگر از عوامل برهم زننده آرامش در این مناطق، کشته شدن غیرنظامیان در نتیجه درگیری‌های متعدد بین جناح‌های طرفدار ایران و آمریکا در اطراف میدان‌های نفت و گاز در شمال شهر رخ می‌دهد.

در جنوب شهر، پست‌های نظامی مستقر هستند که تحرکات داعش هسته‌های باقی مانده آن در اعماق بیابان را تحت نظر دارند، گروه‌هایی که تا این لحظه بزرگ‌ترین خطر را برای دیرالزور در صورت هرگونه نقض امنیتی یا نظامی ایجاد می‌کنند و همه از آن واهمه دارند.

بسیاری از نقاط نظامی و ایست‌های بازرسی‌ها در منطقه مستقر شده‌اند تا از گسترش و نفوذ هسته‌های داعش از بیابان به سمت شهر که سال‌ها تحت کنترل جنگجویان این سازمان بود، استفاده کنند.

در حقیقت، بر هیچ‌کس پوشیده نیست که جاه طلبی ایران این است که مسیر زمینی خود را از تهران تا مدیترانه از طریق دیرالزور و حمص به لبنان ایمن نگه دارد که حضور آن در شرق سوریه را با استراتژی بقا مرتبط می‌کند.

یک کارشناس محلی در این باره می‌گوید: «یک پروژه ایرانی وجود دارد که خط لوله گاز است که از میدان پارس ایران تا مدیترانه و از آنجا به اروپا امتداد دارد. شاید ما درک کنیم که بازی انرژی و سرنخ‌های آن یکی از مهم‌ترین نقاط برخورد بین محورهای درگیری است».

وی افزود که «استقرار کم» روسیه در منطقه شرقی سوریه نشان دهنده حضور استراتژیک برای «حفظ منافع خود» و «ایفای نقش افسر مسیر گاز» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای